Michał Leja
Michał Leja – stand-uper urodzony 13 listopada 1991 roku w Radymnie.
Michał Leja – fan Jima Carreya
Michał Leja w dzieciństwie chętnie oglądał treści komediowe – kabarety, seriale na czele z 13 Posterunkiem i Światem Według Bundych oraz filmy z Jimem Carreyem, którego traktował jak Boga. Podziwiał jego ekspresyjność, starał się naśladować głos przed lustrem, ale zrozumiał, że jest za bardzo wycofany. W klasie maturalnej odkrył zagraniczny stand-up w wykonaniu takich osób jak Dave Chappelle, Eddie Murphy czy Louis C.K oraz improwizowane show Whose Line Is It Anyway?. W liceum należał też do kółka teatralnego, angażował się w artystyczne projekty i stworzył dwa scenariusze do szkolnych przedstawień – jednego na wzór Rozmów w Tłoku Szymona Majewskiego, a drugi z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
- Czytaj dalej
-
Michał Leja – pierwszy występ
Michał Leja pierwszy raz ze stand-upem wystąpił w lutym 2011. Jego znajomy występował ze swoim kabaretem w małej miejscowości na Podkarpaciu, a Michał miał już napisane 15-minut żartów, które postanowił opowiedzieć przed publicznością. Swój występ przeciągnął do 30 minut, a ponieważ nie do końca rozumiał wtedy, na czym polega stand-up, to głównie opowiadał zasłyszane historie, żarty z internetu i treści memów. Występ wspomina fatalnie i twierdzi, że jego kariera ległaby w gruzach, gdyby komuś pokazał nagranie z tego dnia. Na rehabilitację długo nie miał okazji, w jego regionie nie było gdzie występować.
Michał Leja – Comedy Lab
Michał Leja marzył, żeby grać w filmach i pójść na studia aktorskie, ale nie zgodzili się na to jego rodzice. Próbował dostać się na Uniwersytet Jagielloński. Nie udało się i ostatecznie wylądował na dziennikarstwie i PR. Przeprowadził się do Krakowa dla poznanej dziewczyny i chęci kontynuowania kariery scenicznej. W 2012 spotkał Michała Mącznika, który organizował wieczory open mic. We trzech wspólnie z Wojtkiem Piętą postanowili założyć klub komediowy w Artefakt Cafe, w którym pojawiałby się stand-up i improwizacja. Początkowo występy organizowane były raz w miesiącu, potem raz na 2 tygodnie, aż w końcu w każdy piątek. Równolegle Michał Leja zajmował się improwizacją. Zaczynał w grupie Nieprzypadkowi, a od 2013 występował w Tubajfor, z którym zdarza mu się pojawiać na scenie do dzisiaj.
Michał Leja – propagator kultury komediowej
Michał Leja chciał oglądać zagraniczny stand-up, ale niestety z racji słabej znajomości języka angielskiego, musiał ograniczać się do filmów z polskimi napisami. W ten sposób wpadł na pomysł robienia tłumaczeń do występów. Początkowo tworzył je jedynie dla siebie, ale w 2014 założył stronę „Stand-upy po polsku” i dzielił się działalnością z ludźmi. Nie był to jego pierwszy blog, bo już wcześniej współtworzył „Czas Humoru”, gdzie między innymi udzielał rad, jak zacząć robić stand-up. W 2015 zauważył, że ludzie nie znają branżowej terminologii, więc uruchomił własny kanał YouTube, na którym zaczął zamieszczać odcinki Encyklopedii Stand-upu”i szczegółowo wyjaśniać najważniejsze pojęcia. W tym samym czasie zaczął publikować filmy z serii „Michał Leja vs Publiczność”. Nagrywanie rozmów z hecklerami przyniosło mu dużą popularność, a dzięki impro łatwo odnalazł się w zaczepianiu widowni. Również w 2015 Michał Leja otworzył scenę w Rzeszowie, co przez wielu komików zostało uznane za duże wydarzenie w popularyzowaniu stand-upu w Polsce.
Michał Leja w telewizji
Michał Leja zrezygnował ze studiów magisterskich z Zarządzania Zasobami Ludzkimi I ku niezadowoleniu rodziców postanowił zająć się komedią. Pierwszą ogólnopolską trasą, w jakiej się pojawił był Stand-up Time, gdzie występował z czołowymi komikami w kraju. Dzięki projektowi poznał Wiolkę Walaszczyk, z którą występował wielokrotnie w grupie improwizacyjnej Abordaż. W 2016 otrzymał propozycję pojawienia się w programie Kuby Wojewódzkiego na antenie TVN. Chciał zrobić zaangażowany stand-up, ale Abelard Giza doradził mu, żeby nie udowadniać nikomu nic na siłę, więc odpuścił ten pomysł. Ta rada, jak i sam występ, uważany jest przez niego za kamień milowy w karierze. W telewizji wystąpił też w Comedy Club na Comedy Central i w Tylko dla Dorosłych na TVP. W 2016 samym roku Michał Leja nagrał 40-minutowy special dla Netflixa w warszawskim klubie Hybrydy. Wystąpił w wydarzeniu Stand-up Covery organizowany przez agencję Antrakt, podczas którego komicy prezentowali swoją interpretację występów kolegów po fachu. Na swoim kanale YouTube wystartował z monologami komediowymi, bo jak wspomina, na scenie w stand-upie musiał być cały czas śmieszny, a chciał też komentować bieżące wydarzenia w mniej zobowiązującej formie.
Michał Leja Show
Dużym wydarzeniem w karierze Michała Lei było pojawienie się w roli supportu na Gali Stand-up Comedy w katowickim Spodku. Występ przed 8 tysiącami ludzi był dla niego niesamowitym przeżyciem. W 2017 pracował też przy roaście Diablo Włodarczyka na antenie TVN, a na Roaście Woytazza był już jednym z roastujących. Na swoim kanale wystartował z projektem Michał Leja Show — połączenia klasycznego talk show z występami stand-upowymi i przygotowanymi monologami komediowymi. Wcześniej talk show robił też na kanale Comedy Lab, gdzie zamieszczone zostały 3 z 7 nagranych odcinków. Zwieńczeniem show Michała była możliwość zrobienia programu na żywo przed 600-osobową publicznością warszawskiego Teatru Palladium podczas 4 Festiwalu Antraktu.
Michał Leja – Wszystko pod kontrolą
W listopadzie 2017 Michał Leja po raz pierwszy pojawił się ze swoim stand-upem za granicą – wystąpił trzykrotnie w Wielkiej Brytanii. W kolejnych miesiącach brał udział w największych projektach komediowych w kraju – Stand-up Time 2 czy Stand-up Tour. Uczestniczył w Festiwalu Stand-upu organizowanym przez Stand-up No Limits oraz w charytatywnym meczu Raperzy vs Komicy. Na zakończenie 2018 opublikował na YouTube swój 30-minutowy special Wszystko pod kontrolą, który do tej pory został wyświetlony ponad 2 mln razy.
Michał Leja – Bezbek
Na początku 2019 Michał Leja występował u boku najlepszych komików w projekcie Stand-up Show, gdzie pojawił się w największych halach w Polsce oraz grał za granicą. Na jesieni był jednym z filarów trasy Please, Stand-up oraz wziął w Roaście Łodzi w Atlas Arenie, który zgromadził 12 tysięcy osób i do dzisiaj pozostaje największą imprezą komediową w Polsce. W listopadzie 2019 opublikował kolejny program na YouTube – Bezbek. W 2020 z powodu pandemii przeniósł Mini Leja Show do internetu i współtworzył Komediowy Sztab Kryzysowy. Aktualnie występuje z programem Anatomia.