Antoni Syrek-Dąbrowski: Najpopularniejsi komicy to papierek lakmusowy społeczeństwa

1

Antoni Syrek-Dąbrowski był gościem „Samca Beta”, czyli podcastu improwizatora Mateusza Płochy i muzyka Szymona Żurawskiego. Prowadzący na co dzień przeczesują internet w poszukiwaniu ciekawostek, aby raz na tydzień podyskutować o nich przed mikrofonami.

W ostatnim odcinku Panowie zrobili przegląd wydarzeń z komikiem ze Stand-up Polska, ale też zadali kilka pytań dotyczących komedii. Pod sam koniec Mateusz podzielił się swoją opinią, że polski stand-up jest bardzo samczy i maczystowski oraz przepełniony związkowym humorkiem, w którym to zazwyczaj facet znajduje się na piedestale. Z tymi słowami nie zgodził się Antoni i rzucił na nie bardzo ciekawe światło.

To o czym mówisz, to bardziej papierek lakmusowy, na co reaguje społeczeństwo. To tak jakbyś powiedział: „Słuchaj, disco-polo jest bardzo popularne. Czy myślisz, że większość osób lubi disco-polo?”. No tak, bo słuchają tego i jest na to reakcja. Mówisz tak naprawdę o 5, może 10 typach w całym środowisku. Ich zasięgi są tak nieproporcjonalnie większe do reszty, a punkt przebicia tak wysoko, że reszta, która jest pod spodem, znika. Przez to nie są w stanie się przebić – zauważył stand-uper i przytoczył porównanie.

Wyobraźmy sobie twierdzę czy zamek. Murem zewnętrznym są najbardziej popularni komicy, a wewnątrz ci mniej znani. Ty pytasz o mur, bo widzisz tylko 5 typów naokoło, ale nie widzisz tych w środku, którzy robią inne rzeczy. Dlatego jest takie wrażenie. Uważam, że to jest domena, bo ludzie na to reagują i tak naprawdę jest to obraz poziomu społeczeństwa. To oni dopuszczają do głosu tych ludzi.

Populizm w stand-upie

Autor speciala „Życie” zgodził się, że przecież każdy może wrzucić materiał na YouTube, ale dostrzegł, że największą popularność zdobędzie najczęściej ten, kto myśli tak jak widz. Podał przykład, że jeżeli większość społeczeństwa byłaby wegetarianami, największy aplauz wywoła komik, który będzie mówił, że nie powinno się jeść mięsa i będzie piętnował mięsożerców.

Wtedy najwięcej popularnych byłoby właśnie takich ludzi. Oni byliby tymi, którzy zostali wybrani przez ludzi jako papier lakmusowy, który mówi Ci kim jest społeczeństwo – podsumował.

Cały odcinek Samca Beta z Antonim Syrkiem-Dąbrowskim trwa godzinę, a cytowany wątek pojawia się w 55 minucie.

Bilety na nowy program Antoniego Syrka-Dąbrowskiego

Jak oceniasz ten artykuł?
0
4
3
0

KomentarzeJeden komentarz

  1. DoBerek! Polecam film „Hebrajski młot”
    THE HEBREW HAMMER z Adamem Goldbergiem…, oczywiście jeśli go znajdziecie! Gdziekolwiek!!!!

Skomentuj