Najpopularniejsze polskie stand-uperki

0

Utarło się, że w Polsce działają 2-3 stand-uperki, choć w rzeczywistości aktywnych jest co najmniej 10-12, a na przestrzeni ostatnich lat przez scenę przewinęło się jeszcze więcej nazwisk. Przeanalizowaliśmy wyniki jednego z naszych quizów i okazało się, które z nich są najbardziej kojarzone przez czytelników Standupedii. W quizie wzięły udział 524 osoby. Średnio kojarzyliście 7 na 10 Pań.


Wiolka Walaszczyk – 96%

Wiolka Walaszczyk

Najbardziej energiczna polska stand-uperka, obecna na scenie od 2014 roku. Raptem co 25 fan stand-upu nie potrafi wskazać jej nazwiska. W zdobyciu rozpoznawalności pomógł jej poniekąd Rafał Pacześ. Choć komentarze „do bigosu!” nie należą raczej do pozytywnych, to jednak Wiolka tytułem swojego najnowszego programu („Życie od kuchni”) zdaje się nawiązywać do tego zjawiska.

Najpopularniejsze nagranie: Pełen Stand-up dla IKEA


Olka Szczęśniak – 94%

Olka Szczęśniak

Najlepsza stand-uperka roku w naszym głosowaniu działa na scenie od 2013 roku. Dużą rozpoznawalność przyniosły jej kilkuminutowe filmy na YouTube, zamieszczone w latach 2015-16, Występowała m.in w TVP u Kacpra Rucińskiego i u Kuby Wojewódzkiego w TVN. Jeszcze większym hitem okazał się jej pierwszy pełny program “Dystans Krytyczny“, który zbliża się do 2 milionów odtworzeń. Przebija to jednak „Zespół HAJSpergera” z grudnia 2019, który milion wyświetleń przekroczył raptem w miesiąc.

Najpopularniejsze nagranie: Dystans krytyczny


Katarzyna Piasecka – 90%

Katarzyna Piasecka

Weteranka kobiecego stand-upu – związana z nim od 2008 roku, a wcześniej długie lata z kabaretem. Dużą popularność przyniósł jej „Stand-up Bez Cenzury”, w którym razem z Abelardem Gizą i Kacprem Rucińskim tworzyła podwaliny pod polski stand-up. Przez te kilkanaście lat można było oglądać ją w zasadzie we wszystkich stacjach TV w Polsce. Wydaje się, że dopiero 3 miejsce w zestawieniu jest zasługą… Katarzyny Pakosińskiej, z którą zdarza się, że jest mylona. Byłą członkinię Kabaretu Moralnego Niepokoju na zdjęciu widziało 7% osób.

Najpopularniejsze nagranie: Winna


Magda Kubicka – 86%

W porównaniu do niektórych koleżanek z branży, stand-upem zajmuje się dość krótko, bo od 2016 roku. Te kilka lat wystarczyło jednak, aby stać się jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich stand-uperek. Spora zasługa tym w kilku fragmentów i jednego pełnego stand-upu, które w 2019 roku umieściła na YouTube. Najpopularniejszy z nich zbliża się do miliona wyświetleń, wzrost popularności Magdy widoczny jest również na jej Facebooku.

Najpopularniejsze nagranie: Prawo Jazdy


Ola Petrus – 80%

Ola Petrus

Charakterystyczna, 122 cm Ola występuje ze swoim stand-upem niejako po godzinach, bo na co dzień pracuje w korporacji na warszawskim Mordorze. Mimo to zwyciężyła pierwszy odcinek programu „Stand Up! Zabij mnie śmiechem” na Polsacie oraz wystąpiła w półfinale programu Mam Talent na TVN. Dużą popularnością cieszą się również jej filmy ze stand-upem wyprodukowane dla IKEA.

Najpopularniejsze nagranie: Pełen Stand-up dla IKEA


Ewa Błachnio – 66%

Ewa Błachnio

Była członkini kabaretu Limo, to z całą pewnością jedna najbardziej znanych artystek komediowych w kraju, ale niekoniecznie wśród fanów stand-upu. Choć wystąpiła nawet w Tańcu z Gwiazdami, to kojarzy ją jedynie 2/3 czytelników Standupedii, a 23% myli z inną kabareciarką – Agnieszką Litwin. Nie pomaga w tym brak własnych występów w sieci. Wydaje się, że wciąż bliżej jej do kabaretu i produkcji telewizyjnych. W stand-upie występuje głównie z innymi byłymi kabareciarzami – Robertem Korólczykiem, Bartoszem Gajdą, Marcinem Zbigniewem Wojciechem czy Michałem Pałubskim.

Najpopularniejszy stand-up: Monolog o poszukiwaniu miłości


Paulina Potocka – 64%

Paulina Potocka

Paulina ze stand-upem związana jest od 2013 roku i powoli (jak na slow show przystało), aczkolwiek konsekwentnie buduje swój charakterystyczny wizerunek. Na pewno pomoże jej w tym nowy materiał, który na dniach planuje zamieścić w sieci.

Najpopularniejsze nagranie: Slow show


Ewa Stasiewicz – 40%

Ewa Stasiewicz

W internecie zdobyła popularność jako Paulina Maciutkiewicz – kandydatka na burmistrza produkująca oryginalne spoty wyborcze. W międzyczasie, bo od 2017 roku była członkini kabaretu Hlynur postanowiła zająć się stand-upem i choć jej pierwsze filmy na YouTube zostały dobrze przyjęte, to kojarzy ją na razie jedynie 2/5 fanów Stand-upu, a 25% na jej zdjęciu wskazało Gabi Czudowską.

Najpopularniejsze nagranie: Od miłości do szczerości


Marlena Mysza – 35%

Marlena Mysza

Początkująca stand-uperka, która dopiero od kilkunastu miesięcy stawia pierwsze kroki na scenie. Mimo tego, wspólnie z Juliuszem Sipiką występowała już w Wielkiej Brytanii, a do nagrania zaprosiło ją Comedy Central. Kojarzy ją ok. 1/3 fanów stand-upu, co nie powinno dziwić, bowiem jako jedyna z zestawienia nie jest jeszcze obecna na YouTubie. 40% czytelników Standupedii na jej zdjęciu widziało Monikę Nowogrodzką.

Najpopularniejsze nagranie: –


Agnieszka Matan – 28%

Agnieszka Matan

Od lat związana z warszawskim środowiskiem improwizacji, gdzie zajmuje się nawet szkoleniami w ramach Szkoły Impro. Współprowadząca warszawskiego Resortu Komedii dopiero zaczyna robić hobbistycznie stand-up, co uzasadnia dlaczego 31% osób wskazało na zdjęciu Marlenę Myszę.

Najpopularniejsze nagranie: Super Pary


Poza powyższą dziesiątką pierwsze kroki stawiają równiez młode stand-uperki: Natalia Adamowska, Marta Łojek, Dalia Hnedi, Anna Nagorna czy Gabi Czudowska. Na scenach pojawia się sporadycznie aktorka komediowa Monika Nowogrodzka i kabareciarka Agnieszka Litwin. W przeszłości stand-upem zajmowała się również Iza Kała, Natalia Fleszar, Kasia Sobieszek czy Agata Biłas.

Chcesz uświetnić zbliżającą się imprezę firmową występem stand-uperek? Napisz na eventy@standupedia.pl, a podpowiemy jak to zrobić

Jak oceniasz ten artykuł?
1
11
7
2

Skomentuj