Katarzyna Piasecka

Oceń komika w skali 1-10
8.1 (7 ocen)
Poczekaj chwilę...

Katarzyna Piasecka – komiczka urodzona 12 sierpnia 1978, pochodząca z Ciborza.

Katarzyna Piasecka – mgr pedagogiki

Katarzyna Piasecka wychowywała się w małej miejscowości w województwie lubuskim, gdzie mieszkała w budynku dla pracowników i rodzin miejscowego szpitala psychiatrycznego. Uczyła się w liceum w Świebodzinie, a potem przeprowadziła się do Zielonej Góry, gdzie studiowała pedagogikę. Już na pierwszym roku zrozumiała, że nie wiąże przyszłości z tym kierunkiem, ale nie chciała zawieźć rodziców, więc uzyskała tytuł magistra pedagogiki terapeutycznej. Zawsze była aktywna towarzysko, ale nigdy nie spodziewała się, że wejdzie na scenę.

Czytaj dalej

Słuchajcie Katarzyny Piaseckiej

Jeszcze na studiach Katarzyna Piasecka poznała środowisko artystyczne, w efekcie czego trafiła w 2001 na warsztaty do klubu komediowego Gęba w Zielonej Górze, a następnie otrzymała propozycję występowania w kabarecie Słuchajcie. Zaczęła jeździć na festiwale po całej Polsce, jej grupa otrzymywała liczne nagrody, jak również była nagradzana indywidualnie. Za wykreowaną postać Amandy otrzymała dwukrotnie wyjazd do Grecji. Z biegiem czasu jej pozycja w Kabarecie zaczęła rosnąć. Stała się liderem grupy, jej menadżerem oraz twórcą tekstów. Prowadziła warsztaty dla mniej doświadczonych komików, na które sama wcześniej uczęszczała.

Katarzyna Piasecka na stojaka

Katarzyna Piasecka w 2006 roku otrzymała propozycję wystąpienia w nagraniach do programu HBO Na Stojaka. Wspomina, że była jednocześnie podekscytowana tym faktem, ale też pełna nerwów w związku z pojawianiem się solo na scenie. Podczas występu rozmawiała z publicznością i dużo improwizowała. Po zejściu organizatorzy powiedzieli jej, że był to typowy stand-up – wtedy po raz pierwszy usłyszała to pojęcie. Zaczęła przeglądać filmy zagranicznych stand-uperów, które były dostępne w internecie i poczuła, że odkryła siebie na nowo. Wzięła udział w kolejnych edycjach programu, a od 2008 stand-up stał się jej głównym zajęciem. W 2009 uznała, że doszła do ściany w kabarecie i coraz trudniej było jej czerpać energię z tej formy komedii. Choć decyzja nie była łatwa, to postanowiła przejść całkowicie na solową karierę.

Katarzyna Piasecka i Stand-up Bez Cenzury

W 2010 z pomysłu agencji artystycznej Antrakt Katarzyna Piasecka utworzyła z Abelardem Gizą i Kacprem Rucińskim grupę Stand-up Bez Cenzury, który stał się pierwszym tego typu projektem. Komicy jeździli po całej Polsce z solowymi występami i na wstępie tłumaczyli widzom, czym jest stand-up. Jak wspomina, była zafascynowana odhaczaniem kolejnych miast, odczarowywaniem nowych scen i zgłaszaniem się do nich kolejnych open micerów. W tym samym roku stand-up pojawił się w otwartej telewizji, a konkretnie na Polsacie. W programie Zabij mnie śmiechem naturalnie nie mogło zabraknąć jednej z prekursorek tej sztuki w Polsce.

Katarzyna Piasecka – improwizatorka

W 2011 Katarzyna Piasecka już jako mieszkanka Warszawy wspólnie ze znajomymi z Zielonej Góry założyła grupę improwizacyjną Siedem Razy Jeden. W tej formie komedii zachwyciła ją magia chwili, możliwość zaskakiwania samej siebie i kontakt z publicznością. Comiesięczne występy traktuje jako swoiste święto, a rozwijanie umiejętności improwizatorskich pomaga jej w rozmowach z widownią, z których słynie. Jak sama twierdzi, nigdy nie była teoretykiem żartu i w jej materiale jest dużo miejsca na spontaniczne rozmowy z widzami, które traktuje jako element budowania relacji. W tym samym roku wzięła udział w pierwszym sezonie Comedy Club na Comedy Central.

Katarzyna Piasecka na YouTube

Katarzyna Piasecka w 2011 założyła też własny kanał, na którym zamieszczała swoje solowe występy. W tym samym czasie powstał kanał Stand-up Bez Cenzury, na którym początkowo pojawiały się fragmenty materiałów, a potem całe programy komików, co przysporzyło jej jeszcze większej popularności. W 2013 pojawiła się na Roaście Abelarda Gizy i jako gość Kuby Wojewódzkiego na TVN. W tym samym roku wystąpiła także na antenie TVP w dwóch edycjach programu Tylko dla dorosłych. W 2014 Grzegorz Dolniak zaproponował jej współtworzenie programu Szperacze na TVP Rozrywka, w którym prowadzący przeglądali archiwalne nagrania telewizji i szukali haków na celebrytów oraz komentowali minione wydarzenia.

Katarzyna Piasecka – własna scena stand-upowa

W listopadzie 2014 Katarzyna Piasecka wystartowała w Warszawie z własną sceną stand-upową. Do tej pory zaprasza co miesiąc dwóch komików z całej Polski, co jest dla niej dużym powodem do dumy. Była to już jej druga scena, bo kilka miesięcy wcześniej wystartował autorski cykl imprez w Kawonie w Zielonej Górze. W tym samym roku wystąpiła na roaście Tomasza Jachimka i wydała swój program ze Stand-up Bez Cenzury na DVD. Formacja ta występowała wspólnie do końca 2015, prezentując się na największych festiwalach stand-upowych w Polsce.

Katarzyna Piasecka solo w trasie

Od czerwca 2016 Katarzyna Piasecka jeździła solo po kraju z programem Bez Filtra. W 2017 pojawiła się na roaście Rafała Rutkowskiego oraz w TVN na roaście Krzysztofa Diablo Włodarczyka. Wzięła również udział w nagraniu programu Teraz Stand-up, którego dwa odcinki wyemitował Polsat. W grudniu zadebiutowała z nowym pełnowymiarowym programem Winna. W 2018 wystąpiła w serialu Kryzys Abelarda Gizy, którego produkcję pomogła mu również sfinansować. Nie był to jej debiut filmowy, bo już wcześniej grała w niskobudżetowych komediach i serialu kabaretowym. Pod koniec 2018 i w połowie 2019 opublikowała swoje programy na YouTube, co przysporzyło jej prawie 3 mln wyświetleń. W 2019 występowała na Stand-up Show, czyli największej zbiorowej trasie stand-upowej do czasu Bang2. Wspólnie z innymi komikami pojawiła się na scenach w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii czy Islandii. Była jurorem w lidze Roast Battle. Obecnie jeździ po Polsce z programem Karma Wraca. Jak sama przyznaje stand-up jest dla niej najlepszą pracą, jaką mogła sobie wymarzyć, a dzięki niej może realizować swoją inną pasję, czyli podróże.

BILETY NA WYSTĘPY