Katarzyna Piasecka
Katarzyna Piasecka – komiczka urodzona 12 sierpnia 1978, pochodząca z Ciborza.
Katarzyna Piasecka – mgr pedagogiki
Katarzyna Piasecka wychowywała się w małej miejscowości w województwie lubuskim, gdzie mieszkała w budynku dla pracowników i rodzin miejscowego szpitala psychiatrycznego. Uczyła się w liceum w Świebodzinie, a potem przeprowadziła się do Zielonej Góry, gdzie studiowała pedagogikę. Już na pierwszym roku zrozumiała, że nie wiąże przyszłości z tym kierunkiem, ale nie chciała zawieźć rodziców, więc uzyskała tytuł magistra pedagogiki terapeutycznej. Zawsze była aktywna towarzysko, ale nigdy nie spodziewała się, że wejdzie na scenę.
- Czytaj dalej
-
Słuchajcie Katarzyny Piaseckiej
Jeszcze na studiach Katarzyna Piasecka poznała środowisko artystyczne, w efekcie czego trafiła w 2001 na warsztaty do klubu komediowego Gęba w Zielonej Górze, a następnie otrzymała propozycję występowania w kabarecie Słuchajcie. Zaczęła jeździć na festiwale po całej Polsce, jej grupa otrzymywała liczne nagrody, jak również była nagradzana indywidualnie. Za wykreowaną postać Amandy otrzymała dwukrotnie wyjazd do Grecji. Z biegiem czasu jej pozycja w Kabarecie zaczęła rosnąć. Stała się liderem grupy, jej menadżerem oraz twórcą tekstów. Prowadziła warsztaty dla mniej doświadczonych komików, na które sama wcześniej uczęszczała.
Katarzyna Piasecka na stojaka
Katarzyna Piasecka w 2006 roku otrzymała propozycję wystąpienia w nagraniach do programu HBO Na Stojaka. Wspomina, że była jednocześnie podekscytowana tym faktem, ale też pełna nerwów w związku z pojawianiem się solo na scenie. Podczas występu rozmawiała z publicznością i dużo improwizowała. Po zejściu organizatorzy powiedzieli jej, że był to typowy stand-up – wtedy po raz pierwszy usłyszała to pojęcie. Zaczęła przeglądać filmy zagranicznych stand-uperów, które były dostępne w internecie i poczuła, że odkryła siebie na nowo. Wzięła udział w kolejnych edycjach programu, a od 2008 stand-up stał się jej głównym zajęciem. W 2009 uznała, że doszła do ściany w kabarecie i coraz trudniej było jej czerpać energię z tej formy komedii. Choć decyzja nie była łatwa, to postanowiła przejść całkowicie na solową karierę.
Katarzyna Piasecka i Stand-up Bez Cenzury
W 2010 z pomysłu agencji artystycznej Antrakt Katarzyna Piasecka utworzyła z Abelardem Gizą i Kacprem Rucińskim grupę Stand-up Bez Cenzury, który stał się pierwszym tego typu projektem. Komicy jeździli po całej Polsce z solowymi występami i na wstępie tłumaczyli widzom, czym jest stand-up. Jak wspomina, była zafascynowana odhaczaniem kolejnych miast, odczarowywaniem nowych scen i zgłaszaniem się do nich kolejnych open micerów. W tym samym roku stand-up pojawił się w otwartej telewizji, a konkretnie na Polsacie. W programie Zabij mnie śmiechem naturalnie nie mogło zabraknąć jednej z prekursorek tej sztuki w Polsce.
Katarzyna Piasecka – improwizatorka
W 2011 Katarzyna Piasecka już jako mieszkanka Warszawy wspólnie ze znajomymi z Zielonej Góry założyła grupę improwizacyjną Siedem Razy Jeden. W tej formie komedii zachwyciła ją magia chwili, możliwość zaskakiwania samej siebie i kontakt z publicznością. Comiesięczne występy traktuje jako swoiste święto, a rozwijanie umiejętności improwizatorskich pomaga jej w rozmowach z widownią, z których słynie. Jak sama twierdzi, nigdy nie była teoretykiem żartu i w jej materiale jest dużo miejsca na spontaniczne rozmowy z widzami, które traktuje jako element budowania relacji. W tym samym roku wzięła udział w pierwszym sezonie Comedy Club na Comedy Central.
Katarzyna Piasecka na YouTube
Katarzyna Piasecka w 2011 założyła też własny kanał, na którym zamieszczała swoje solowe występy. W tym samym czasie powstał kanał Stand-up Bez Cenzury, na którym początkowo pojawiały się fragmenty materiałów, a potem całe programy komików, co przysporzyło jej jeszcze większej popularności. W 2013 pojawiła się na Roaście Abelarda Gizy i jako gość Kuby Wojewódzkiego na TVN. W tym samym roku wystąpiła także na antenie TVP w dwóch edycjach programu Tylko dla dorosłych. W 2014 Grzegorz Dolniak zaproponował jej współtworzenie programu Szperacze na TVP Rozrywka, w którym prowadzący przeglądali archiwalne nagrania telewizji i szukali haków na celebrytów oraz komentowali minione wydarzenia.
Katarzyna Piasecka – własna scena stand-upowa
W listopadzie 2014 Katarzyna Piasecka wystartowała w Warszawie z własną sceną stand-upową. Do tej pory zaprasza co miesiąc dwóch komików z całej Polski, co jest dla niej dużym powodem do dumy. Była to już jej druga scena, bo kilka miesięcy wcześniej wystartował autorski cykl imprez w Kawonie w Zielonej Górze. W tym samym roku wystąpiła na roaście Tomasza Jachimka i wydała swój program ze Stand-up Bez Cenzury na DVD. Formacja ta występowała wspólnie do końca 2015, prezentując się na największych festiwalach stand-upowych w Polsce.
Katarzyna Piasecka solo w trasie
Od czerwca 2016 Katarzyna Piasecka jeździła solo po kraju z programem Bez Filtra. W 2017 pojawiła się na roaście Rafała Rutkowskiego oraz w TVN na roaście Krzysztofa Diablo Włodarczyka. Wzięła również udział w nagraniu programu Teraz Stand-up, którego dwa odcinki wyemitował Polsat. W grudniu zadebiutowała z nowym pełnowymiarowym programem Winna. W 2018 wystąpiła w serialu Kryzys Abelarda Gizy, którego produkcję pomogła mu również sfinansować. Nie był to jej debiut filmowy, bo już wcześniej grała w niskobudżetowych komediach i serialu kabaretowym. Pod koniec 2018 i w połowie 2019 opublikowała swoje programy na YouTube, co przysporzyło jej prawie 3 mln wyświetleń. W 2019 występowała na Stand-up Show, czyli największej zbiorowej trasie stand-upowej do czasu Bang2. Wspólnie z innymi komikami pojawiła się na scenach w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii czy Islandii. Była jurorem w lidze Roast Battle. Obecnie jeździ po Polsce z programem Karma Wraca. Jak sama przyznaje stand-up jest dla niej najlepszą pracą, jaką mogła sobie wymarzyć, a dzięki niej może realizować swoją inną pasję, czyli podróże.