Stand-up w plenerze: przegląd wydarzeń 2020

0

Po częściowym zniesieniu restrykcji dotyczących organizacji wydarzeń kulturalnych i imprez plenerowych, w czerwcu po 3 miesiącach przerwy odbyły się pierwsze wydarzenia komediowe.

Stand-up w klubach, teatrach, domach kultury i innych zamkniętych pomieszczeniach wiąże się m.in. z ograniczeniem widowni do 50% oraz obowiązkiem zakrywania ust i twarzy przez widzów. Większą swobodę dają występy plenerowe, dla których warunkiem jest ograniczenie publiczności do 150 osób. Nic dziwnego, że stand-up „pod chmurką” zyskuje na popularności i w tym roku możemy spodziewać się większej ilości tego typu wydarzeń. W kilku miastach Polski wystartowały już wakacyjne cykle imprez komediowych w plenerze.


Plenerowy stand-up w Warszawie

Tradycyjnie najwięcej występów stand-uperów możemy spodziewać się w Warszawie, gdzie wystartowało już 5 cykli stand-upowych, a większość z nich nie jest biletowana.

Stand-up na Pradze – Praga Centrum

Lato na Pradze to miejski projekt w przestrzeni eventowej Praga Centrum, która ma za zadanie dać Warszawiakom namiastkę letnich festiwali. Przez całe wakacje, 5 dni w tygodniu wystąpi tu na żywo 50 polskich artystów. Jednym z elementów wydarzenia jest stand-up, który pojawi się od 6 lipca w każdy poniedziałek, aż do 28 września. Przez scenę Stand-up No Limits na Szwedzkiej 2/4 przewinie się 26 czołowych polskich stand-uperów i stand-uperek, którzy występować będą w parach. Bilety standardowo kosztują 39 zł, ale więcej trzeba będzie zapłacić za wieczory, w których pojawi się Mateusz Socha (69 zł), Piotr „Zola” Szulowski (59 zł) i Katarzyna Piasecka (49 zł). Dostępne wejściówki znajdziecie na stronie GoingApp.pl

Zaplanowane występy:

 • 06.07 Adam Van Bendler i Jakub Śliwiński
 • 13.07 Błażej Krajewski i Maks Padalak
 • 20.07 Mieszko Minkiewicz i Michał Kutek
 • 27.07 Rafał Rutkowski i Wojtek Pięta
 • 03.08 Piotrek Szumowski i Andrzej Sosnowski
 • 10.08 Mateusz Socha i Tomasz Kwiatkowski
 • 17.08 Antoni Syrek-Dąbrowski i Łukasz Kowalski
 • 24.08 Piotr Zola Szulowski i Adam Sobaniec
 • 31.08 Grzegorz Dolniak i Rafał Sumowski
 • 07.09 Maciej Brudzewski i Tomek Kołecki
 • 14.09 Bartosz Zalewski i Wiolka Walaszczyk
 • 21.09 Magda Kubicka i Jasiek Borkowski
 • 28.09 Katarzyna Piasecka i Janusz Pietruszka
Stand-up na Pradze

Outdoor Comedy Sucks – Klub Iskra

Stand-up w poniedziałki będzie można oglądać również na Mokotowie, a konkretnie na Polu Mokotowskim. Kolejny sezon klub Iskra i Stand-up Polska organizuje letni cykl o nazwie „Outdoor Comedy Sucks?!”, w którym zaprasza uznanych komików. Wydarzenie jest bezpłatne i w tym roku powstaje we współpracy z marką Kinley. Niestety jak na razie organizatorom nie dopisuje szczęście, bo zarówno występy 22 czerwca Wojtka Fiedorczuka i Karola Kopca, jak i 29 czerwca Antoniego Syrka-Dąbrowskiego i Łukasza Kowalskiego zostały odwołane ze względu na opady deszczu. Trzymamy kciuki, żeby w ogródku Iskry na kolejnych występach świeciło już słońce.

Zaplanowane występy:

 • 06.07 Cezary Ponttefski i Cezary Jurkiewicz
Outdoor Comedy Sucks

Stand-up na Plaży – Plażówka

Jako pierwsza w tym roku w Warszawie na stand-up otworzyła się Plażówka, czyli miejsce, które powstało w 2016 roku w Ursusie za sprawą wysypania 400 ton piasku. Pomiędzy blokowiskami powstało miejsce z barem, grillem, boiskami do siatkówki, torem do skimboardu, placem zabaw, kinem letnim i sceną, której gospodarzem stał się Tomek Kołecki. Plażówka wystartowała już 3 czerwca i przez pierwszy miesiąc sezonu zaprosiła Wiolkę Walaszczyk, Cezarego Jurkiewicza, Kamila Kozieła, Filipa Van Der Bryma, Szymona Jaworskiego. Wydarzenia przy ul. Dzieci Warszawy 24 startują zawsze o godz. 20:00, a wejście jest bezpłatne.

Zaplanowane występy:

 • 01.07 Wojtek Fiedorczuk i Łukasz Kowalski
Stand-up na Plaży - Plażówka

Stand-up na Plaży – Plażówka Saska

Właściciele Plażówki zachęceni sukcesem postanowili w 2019 roku otworzyć podobne miejsce na Saskiej Kępie i w tym przypadku również postawić na stand-up. Jeżeli przegapiliście występ stand-upowy na Ursusie, to z dużym prawdopodobieństwem ten sam skład zaproszony przez Tomka Kołeckiego wystąpi dzień później na Wale Miedzeszyńskim 389. Bezpłatne wydarzenia powstają przy współpracy z piwem Perła i startują o 20:00.

Zaplanowane występy:

 • 02.07 Wojtek Fiedorczuk i Łukasz Kowalski
Plażówka Saska Kępa

Stand-up na Wolności – Wolność

Nad Wisłą, ale po innej stronie niż Plażówka, powstała w tym roku Wolność – miejsce, która ma łączyć ze sobą koktajle, muzykę i wydarzenia kulturalne, takie jak stand-up. Premierowy występ odbył się 30 czerwca, a na scenie prowadzonej przez Jaśka Borkowskiego mogliśmy oglądać Szymona Jaworskiego, Bartosza Zalewskiego i Michała Kutka. Wydarzenia stand-upowe przy ul. Wioślarskiej 6 będą odbywać się w każdy wtorek o godz. 20:00, a wstęp jest darmowy.

Zaplanowane występy:

 • 07.07 Tomek Kołecki i Maks Padalak
Stand-up na Wolności

Plenerowy stand-up w Poznaniu

Stand-up nad Rusałką to cykl plenerowy ze stand-upem, który wystartował jako pierwszy po zniesieniu zakazu organizacji imprez. Od 3 czerwca w każdą środę o godz. 20:00 poznański Golęcin gości komików z całego kraju. Przez scenę restauracji Rusałka położonej nad jeziorem o tej samej nazwie, przewinął się już Tomek Kołecki, Bartosz Strusiński, Jasiek Borkowski, Waldek Nowak, Piotrek Szumowski, Andrzej Sosnowski, Adam Sobaniec i Ewa Stasiewicz. Gospodarzem drugiego sezonu, podobnie jak zeszłorocznego jest Maks Padalak, który nie tylko prowadzi scenę, ale również umila wieczór swoją muzyką. Wydarzenia nie są biletowane, ale cieszą się na tyle dużą popularnością, że warto wcześniej zarezerwować stolik.

Zaplanowane występy:

 • 01.07 Michał Kutek i Dariusz Ratajczak
 • 08.07 Grzesiek Wójtowicz i Adam Gajda
 • 15.07 Cezary Jurkiewicz
Stand-up Nad Rusałką

Plenerowy stand-up w Katowicach

W 2019 roku w Katowicach w dolinie Trzech Stawów powstał Woda Beach Bar. To miejsce, w którym można chillować na hamaku, zażyć kąpieli, zjeść pizzę z pieca opalanego drewnem, zapalić sziszę, napić się plażowego drinka oraz oczywiście obejrzeć stand-up. Gospodarzem cyklu Stand-up nad Wodą jest Mateusz Socha, którego czasem zastępuje Michał Płonka. W tym roku scena na ul. Lotnisko 60 została zainaugurowana 25 czerwca występem Bartosza Zalewskiego i Ryszarda Mazura. Wydarzenia rozpoczynają się w czwartki o godz. 21:00 i są bezpłatne, ale organizatorzy zalecają, aby pojawić się godzinę wcześniej i zająć sobie miejsce.

Zaplanowane występy:

 • 02.07 Tomasz Kwiatkowski i Filip Van Der Brym

Plenerowy stand-up w Szczecinie

Wyspa Grodzka w Szczecinie to miejska strefa letnia, która zlokalizowana jest w samym centrum miasta, naprzeciwko Wałów Chrobrego. Plaża oprócz kąpieli słonecznych oferuje liczne atrakcje muzyczne, filmowe, kulinarne czy sportowe Od 3 sezonów Damian „Viking” Usewicz organizuje na plenerowy Stand-up na Wyspie. W tym roku scena debiutuje 8 lipca występem Michała Pałubskiego. Podczas wydarzeń odbywa się również open-mic, na którym początkujący stand-uperzy mogą przetestować swoje komediowe umiejętności.

Zaplanowane występy:

 • 08.07 Michał Pałubski + open mic
Stand-up na Wyspie

Plenerowy stand-up we Wrocławiu

Odra-Pany to sezonowy Beach Bar nad Odrą przy wrocławskim ZOO, w którym można zrelaksować się przy muzyce granej na żywo przez DJów. Od tego lata w lokalu zadebiutuje kino plenerowe i stand-up. Na pierwszy ogień pójdzie Bartosz Zalewski, który we wtorek 7 lipca o godz. 20:00 pojawi się ze swoim programem „Infrastruktura Kłamstwa”, a poprzedzać go będą występy open-micerów. Wydarzenie jest biletowane, a wejściówki w cenie 15 zł można kupować tutaj. Miejmy nadzieję, że właścicielom stand-up przypadnie do gustu i jeszcze w te wakacje będziemy mogli zobaczyć kolejnych komików.

Zaplanowane występy:

 • 07.07 Bartosz Zalewski + Open Mic

Plenerowy stand-up w Olsztynie

30 czerwca w Olsztynie otworzyła się wakacyjna scena stand-up zlokalizowana w Tawernie Przystań Warmia na ul. Żeglarskiej 6. Jej gospodarzem został Maciej Brudzewski, który pierwszego wieczoru wystąpił razem z Błażejem Krajewskim. Co ciekawe, szef kuchni tego dnia przygotował dla fanów stand-upu specjalne menu na czele z pączkami… z przepisu mamy Lotka. Impreza była biletowana, ale wejściówki zeszły w komplecie, więc wkrótce możemy spodziewać się kolejnych występów komediowych w tawernie.

Plenerowy stand-up w Trójmieście

Choć na ten moment w Trójmieście nie ma cyklicznej imprezy stand-upowej w plenerze, to nie oznacza, że mieszkańcy Gdańska, Gdyni i Sopotu nie będą mogli w te wakacje zobaczyć stand-uperów pod chmurką. Ekipa Please, Stand-up! organizuje Sopot Stand-up Festival w Operze Leśnej, której gospodarzem będzie Łukasz „Lotek” Lodkowski, Plenerowe występy w lipcu organizują również Adam Van Bendler i Olka Szczęśniak.

Zaplanowane występy:

 • 02.07 Moloteka Gdańsk – Adam Van Bendler, Olka Szczęśniak, Błażej Krajewski, Darek Gadowski, Czarek Sikora, Filip Puzyr, Paweł Bakteria (bilety)
 • 03.07 Story Sopot – Adam Van Bendler, Olka Szczęśniak, Błażej Krajewski, Darek Gadowski, Czarek Sikora, Filip Puzyr, Paweł Bakteria (bilety)
 • 13.07 Blues Club – Tomek Kołecki i Olka Szczęśniak (bilety)
 • 24.07 Opera Leśna – Sopot Stand-up Festival (bilety)
 • 02.08 Opera Leśna Sopot Stand-up Festival (bilety)
Sopot Stand-up Festival

Plenerowy stand-up w innych miastach

 • 04.07 Amfiteatr w Opolu – Mateusz Socha (bilety)
 • 05.07 Amfiteatr w Płocku – Mateusz Socha (bilety)
 • 11.07 Shark Village w Okunince – Magda Kubicka i Maciej Brudzewski (bilety wkrótce)
Jak oceniasz ten artykuł?
0
4
0
0

Skomentuj