Olka Szczęśniak

Olka Szczęśniak – stand-uperka urodzona 15 lipca 1991 w Częstochowie.

Olka Szczęśniak – niegrzeczna dziewczynka

Olka Szczęśniak już jako dziecko opowiadała nieprzyzwoite żarty, przeklinała i rozśmieszała koleżanki, zwłaszcza gdy działo się im coś złego. W podstawówce lubiła być w centrum uwagi i brała udział w przedstawieniach teatralnych. W gimnazjum zobaczyła program Delirious i choć nie wiedziała nawet, że to stand-up, to naśladowała Eddiego Murphyego. Jak wspomina, gdy przytrafiało się jej coś zabawnego, to w głowie układała sobie, jak to opowiedzieć, aby rozbawić słuchaczy. W liceum nauczyciele chwalili ją za umiejętność rysowania, dlatego swoją przyszłość wiązała z architekturą.

Czytaj dalej

Olka Szczęśniak – Comedy Lab

Olka Szczęśniak nie dostała się na studia w Warszawie i naukę kontynuowała na Politechnice Krakowskiej. Na II roku poznała Tomasza Gieferta, który miał już doświadczenie z występowaniem jako stand-uper na antenie Polsatu i przymierzał się z kolegami do otwarcia klubu komediowego w Krakowie. Kolega namawiał Olkę na impro, ale nie była przekonana do tej formy komedii. Z biegiem czasu w Comedy Lab zaczął pojawiać się stand-up, który chodziła oglądać na żywo. Po obejrzeniu trzech wieczorów dała się namówić, żeby sama wyjść na scenę. Z jednej strony bardzo się stresowała, ale z drugiej wiedziała, że nikt jej tu nie zna i nie będzie pamiętać o tym występie. Swoją cegiełkę do stresu dołożył Michał Leja, który prowadził imprezę i przedstawił ją jako chłopczycę.

Olka Szczęśniak rusza w Polskę

Olka Szczęśniak na tyle wkręciła się w stand-up, że w 2014 występowała już regularnie w całej Polsce. Zdobyła 3 miejsce na pierwszej edycji Polskiej Ligi Stand-upu  i również 3 miejsce na Arenie Stand-uperów. Wzięła udział w roaście Michała Lei, w roaście Bękartów Stand-upu i w konkursie Stand-up Comedy organizowanym przez Antrakt. Na uczelni chciała jak najszybciej kończyć projekty, żeby mieć czas na pisanie nowych żartów. I choć architektura jest nadal jej pasją, to ostatecznie nie obroniła się, bo wiedziała już, że zarabiać będzie na stand-upie.

Olka Szczęśniak w telewizji

W 2015 Olka Szczęśniak została zaproszona do programu Tylko dla dorosłych na antenie TVP, a rok później wystąpiła ze swoim stand-upem u Kuby Wojewódzkiego na TVN. W międzyczasie nagrała swój pierwszy materiał dla Netflixa, wzięła udział w roaście Krzysztofa Skiby i występowała z najlepszymi komikami w kraju w ramach projektu Stand-up Time.

Olka Szczęśniak – organizatorka

Olka Szczęśniak poznała swojego narzeczonego, który jest reprezentantem Polski w beach soccerze i zamieszkała z nim w Pruszczu Gdańskim. W 2017 otworzyła aż trzy własne sceny komediowe, dwie w regionie (Tczew, Gdynia), a trzecią w Sosnowcu. Już wcześniej prowadziła też imprezy w rodzinnej Częstochowie. W marcu 2018 zorganizowała ogólnopolską trasę Stand-up Skład, w której brała udział czołówka polskich stand-uperów. Jak wspomina, od zawsze była własną menadżerką i miała umiejętności organizacyjne.

Olka Szczęśniak na YouTube

W styczniu 2018 Olka Szczęśniak opublikowała swój pierwszy pełnowymiarowy program na YouTube. Dystans Krytyczny został do tej pory odtworzony ok. 2,5 mln razy, a w komentarzach pod filmem dominowały wpisy, że jest najzabawniejszą polską komiczką. Z kolejnym programem Zespół HAJSpergera pojawiła się także w Holandii i Wielkiej Brytanii. W internecie zamieściła materiał pod koniec 2019 i już po 7 miesiącach przekroczył 2 mln wyświetleń. W głosowaniu na Standupedia.pl została wybrana jako Najlepsza Standuperka 2019.

BILETY NA WYSTĘPY