Ola Petrus: Żarty z niskorosłych uderzają w niezdolnych do obrony

10

W programie Zoba Co Jes, który został opublikowany na platformie WOW, Rafał Pacześ rozpoczyna swój występ wyjściem z… wersalki. Stand-uper przyznaje, że chciał pojawić się na scenie z przytupem, a nie tak po prostu „zza firanki”. Następnie żartuje, że brał jeszcze pod uwagę wyjście z tygrysami na smyczy lub „na barana u karlicy”, ale ludzie mogliby się awanturować, że to też człowiek.

Źródło: Zoba Co Jes na platformie WOW

Do żartów Rafała postanowiła odnieść się Ola Petrus – stand-uperka o wzroście 122 cm, która określenie „karzeł” uważa za pejoratywne i promuje stwierdzenie „osoba niskorosła”. Komiczka opublikowała na swoim Facebooku emocjonalny wpis, w którym przyznaje, że już wcześniej zdarzało się jej otrzymywać niestosowne oferty.

„Jedna z pierwszych historii to były urodziny prezesa dużej firmy któremu się marzyła zabawa w towarzystwie osób niskorosłych. W zeszłym roku podzieliłam się historią pewnego Pana Młodego który chciał się na swoim weselu poczuć jak Freddy Mercury i zaproponował mi dołączenie do grona niskorosłych kelnerów/animatorów.”

Stand-uperka piętnuje tego typu pomysły i wyjaśnia dlaczego są krzywdzące. Przyznaje jednak, że w ostatnim czasie miała wrażenie, że pojawia się ich coraz mniej.

„I oto wkracza cały na czarno Prezes Polskiego Stand-up’u. Freddie Mercury komedii. Wilk z Piotrkowskiej opisujący pomysł na swoje wielkie wejście na scenę. A mi już dosłownie cycki opadają. Skąd przy tak ogromnej widowni, sukcesie i popularności ta potrzeba kompensacji, kosztem najłatwiejszego celu, powtarzając wciąż te same durne stereotypy?”

Ola zdaje sobie sprawę, że sama robiąc stand-up wystawia się na tego typu żarty. Zaznacza jednak, że nie w tym tkwi problem, bo jako komiczka ma do tego odpowiedni dystans.

„To uderza w grupę ludzi niekoniecznie zdolnych do obrony. Którym takie stereotypy poważnie uprzykrzają życie. Dorosłych – bo często są postrzegani tylko w kategorii zabawnej dekoracji. I co ważniejsze – Dzieci. Bo takie gwiazdy mają posłuch szczególnie wśród młodzieży. Którzy wśród swoich rówieśników mogą mieć też osoby niskorosłe. I za chwilę ktoś będzie im próbował skoczyć „na barana” żeby mieć efektowne „wejście”. I wtedy już nie będzie tak zabawnie. Ale co to obchodzi znanego Pana Rafała na dużej scenie nie? Przecież on tylko opowiedział żart. I ludzie się zaśmiali.”

Źródło: Facebook Oli Petrus
Jak oceniasz ten artykuł?
27
31
8
59

Komentarze10 komentarzy

 1. Dariusz Chlebowsky

  A ja myślę że mimo wszystko są jakieś granice, ze nie wszystko co takie strasznie śmieszne jest takie ok… ciekawe jakby Rafałowi urodziło się dziecko np z małogłowiem i jakaś siła sprawcza by się lała z niego że w Chinach poszłoby tsunami. Przekraczanie granic jest teraz na topie ale najlepiej o tym wiedzą Ci, których granice są łamane a profesorkowie mówią: no nie przesadzajcie przecież on was lubi i kocha nawet to właśnie dlatego tak mówi…. może nie ten kaliber ale jak bym ruskich słuchał po inwazji na Ukrainę.

 2. A tak na serio, to zna ktoś żart, który by nikogo nie uraził? Zawsze ktoś może poczuć się urażony. Jak nie blondynki, to ruscy. Jak nie ruscy, to policjanci. Jak nie policjanci to Polacy. Dlaczego osoby niskorosłe mają być pod tym względem uprzywilejowane? Wszystkich można, ale ich nie bo tak. Skoro pani Petrus ma się za tak dobrego komika, to trzeba było się paczesiowi czymś odciąć a nie płaku płaku, bo z innych żartować to spoko, ale z niej nie spoko. Ta cała poprawność polityczna nam wszystkim bokiem wyjdzie. Dystans, dystans kurwa bo wszyscy zginiemy.

  14
  • Ból dupy o nic. Można jechać po wszystkim wprost, ale karły i inwalidzi to już nie… No jak chuj 😂 powinni być ponad to ❤️
   Może jeśli ktoś ma za niskie mniemanie o sobie to się obraża.

   4
   2
 3. Uważam że Pan Rafał nie wybiera sobie specjalnie jakiejś grupy tak jak to Pani mówi.On jedzie ze wszystkimi i o wszystkim i to pokazuje że wszystkich traktuje równo.Więc po co ta aluzja do niskich.Stand up to stand up ma swoje zasady i już . Przestańcie robić larum ….chyba że o to Pani chodzi.

  15
  1
 4. Droga Olu, generalnie nie jestem fanem Pani działania odnośnie całej „poprawności politycznej”. Te żarty Paczesia właśnie ośmieszają te stereotypy i ludzie śmieją się z tego, bo wiedzą, że jest to złe i sam Rafał też o tym wie. Ta cała poprawność ma dzisiaj służyć grupom mniejszym, które gdy zostają zaatakowane, to od razu krzyczą jak to rasizm/homofobia… jest szkodliwa, a gdy sami atakują to rzekomo bronią się mówiąc, że sami poczuli oddech pogardy od drugiej osoby. Powodzenia w rozwoju kariery i więcej dystansu!

  32
  1
  • Po pierwsze czy zamiana słowa karzeł na niskorosła coś zmieni? Czy karzeł jest obraźliwym słowem? Nie wiem co chce osiągnąć Pani Ola zmiana na niskorosła (jak dla mnie kompetnie bez sensu..)
   Po drugie Pani Ola wychodzi na scenę I przedstawia program promujący… wysmiewanie karłów.. sory osób niskoroslych.. Pani Olu śmiejemy się z karłów czy nie??
   Po trzecie, my Polacy będąc grubi nie śmiejemy się z osób grubych.. będąc ślepi nie śmiejemy się ze ślepych.. będąc NISKOROSLYM nie posmiejemy się z osób o niskim wzroście..proponuję uderzyć w przeciwieństwo skoro ma Pani osobisty problem…

   11
   2
 5. No proszę, komicy sami zaczynają wprowadzać sobie poprawność polityczną, żeby nie powiedzieć, że się cenzurują. To może jakaś lista zabronionych tematów w stand-upie albo wszystkie słowa, których nie można używać i ich zamienniki?

  A akurat dalej w programie Paczesia jest mowa o innych ludziach wzrostu 122 cm i niższego, którzy jeszcze mniej mogą się bronić, niż dorośli i jakoś pani niska komiczka o nich słowem nie wspomina.

  Żeby dla potrzeby napisania jednego posta niszczyć jakieś takie elementarne podstawy kolegi po fachu, przecież stand-up jest m.in. od tego, aby jechać po krawędzi, przesuwać bariery.

  I żeby nie było posądzeń o bycie jakimś psychofanem, nowego Paczesia obejrzałem, kilka razy się zaśmiałem, ale to nie za bardzo moja bajka, daleko mu go Gizy i w moim odczuciu wielu innych, polskich komików.

  Nie srajcie sobie do własnego gniazda, wprowadzicie sobie poprawność polityczną, stracicie widzów.

  35
  6
 6. Ma racje, Paczes jest jednak Ch….!!
  A tak na poważnie słaby materiał na jedno kopyto, poprzednie 2 bawiły – ten irytuje , a szkoda…

  4
  13

Skomentuj