W dniach 19-21 sierpnia w Płocku odbędzie się pierwsza edycja nowego festiwalu. Big Festivalowski to jedyny w swoim rodzaju miks jakościowej, pozytywnej twórczości, gdzie humor i smaczne dj-skie sety przeplatają się z praktyczną wiedzą. Nic dziwnego, że nie zabraknie na nim stand-uperów i stand-uperek.
Gala Stand-up
Jednym z głównych punktów festiwalu będzie Gala Stand-up prowadzona przez legendy tej formy komedii, czyli Abelarda Gizę i Kacpra Rucińskiego. Komicy postarają się porwać tłum za pomocą swoich żartów, jak i zaproszonych gości:
Czarek Jurkiewicz – Komik będący jednym z pierwszych stand-uperów nurtu kontrkulturowego w Polsce. Uczęszczał do szkoły komediopisarstwa w Second City oraz od 10 lat prowadzi okresie wakacyjnym własne warsztaty stand-upowe.
Marta Łojek – nawrócona dresiara made in Gdańsk, rocznik 90. Gada, co chce. Kupuje głównie męskie ciuchy i ratuje owady z opresji. Na scenie komediowej od 2015, w stand-upie od 2019.
Kuba Śliwka – komik przez większość swojego życia. Opowiada o myślach, które „mu się myślą”. Tarza się w abstrakcji, nurkuje w strumieniu myśli. Mało wulgarny… jak na standupera.
Janusz Pietruszka – komik którego tempo podawania jest jedną z jego cech szczególnych. Sposób w jaki spogląda na otaczającą nas rzeczywistość, a następnie nam ją przedstawia, nie raz spowoduje szczery uśmiech.
Czarek Sikora – Bezczelny komik, ale za to śmieszny.
Warsztaty komediowe
BiG Festiwalowski to nie tylko gratka dla widzów stand-upu, ale także cenne doświadczenie dla wszystkich, którzy sami chcieliby spróbować swoich sił na scenie.
Warsztaty komedio-pisarskie to zajęcia, na których poznasz podstawowe struktury komediowe z dziedziny monologów komediowych i skeczy. Prowadzone będą przez Cezarego Jurkiewicza – jednego z pierwszych stand-uperów nurtu kontrkulturowego w Polsce.
Podstawy Improwizacji Komediowej poprowadzi Agnieszka Matan, która jest komiczką, improwizatorką, scenarzystką oraz trenerką improwizacji ze Szkoły Impro w Warszawie. Agnieszka wytłumaczy Wam, dlaczego sztuka improwizacji to bezapelacyjny fundament każdej dobrej komedii.
Panel dyskusyjny
Podczas festiwalu dużym wydarzeniem będzie otwarcie pierwszego w Polsce Muzeum Memów. Jego twórcy wzięli się za historię gatunku i zebrali setki najlepszych memów ostatnich lat… a później zrobili z nich wystawę z prawdziwego zdarzenia, którą będzie można podziwiać w podziemiach płockiego Kina Przedwiośnie. Inauguracji towarzyszyć będzie panel dyskusyjny dotyczący kondycji polskiej komedii, w którym weźmie udział m.in. duet Abelard Giza i Kacper Ruciński.
Inne wydarzenia ze stand-uperami
Sztafeta Dubbingowa filmów klasy B to inicjatywa Bartka Walosa, polegająca na improwizacji dialogów do wcześniej niewidzianych urywków z filmów niskobudżetowych. W składzie ekipy dubbingującej usłyszycie m.in. Bartosza Zalewskiego czy Maćka Buchwalda.
Na festiwalowiczów czeka też konkurs Ministry of Silly Walks prowadzony przez specjalistów od dobrego humoru Michała Kempę wraz z Agnieszką Matan. Wybrać się będzie można także w Improwizowany spacer po Płocku w towarzystwie Wojciecha Fiedorczuka.
BiG Festivalowski – bilety
BiG Festivalowski to także Przegląd Kontentu Youtubowego, pokazy filmów komediowych, spotkania z gwiazdami kna czy wspólne oglądanie filmów krótkometrażowych. Całość wydarzenia zamknie rozdanie nagród i koncert muzyki filmowej. Organizatorzy namawiają, żeby jechać z nimi, odłożyć telefon, założyć ulubione laczki i zaplątaj się w festiwal.
Bilety na trzydniowy Big Festivalovski dostępne na goingapp i w Salonach Empik w całej Polsce, a może je kupić tutaj.