Grzegorz Dolniak

Grzegorz Dolniak (ur. 3 czerwca 1986 w Szczecinie) – polski stand-uper i organizator wydarzeń komediowych, wcześniej kabareciarz, improwizator, prezenter i konferansjer.

Grzegorz Dolniak – kabareciarz

Grzegorz Dolniak już w liceum wykazywał zainteresowanie komedią, gdzie razem z kolegami występował w szkolnym kabarecie i należał do kółek teatralnych. W czasie studiów założył kabaret Szarpanina oraz zorganizował pierwszy Szczeciński Przegląd Autorskich Kabaterów, czyli SZPAK. Jak sam przyznaje, od zawsze kręciła go scena i to właśnie tam spędzał więcej czasu, zaniedbując naukę w szkole. Razem z Szarpaniną występował do 2013 roku, zdobywając najważniejsze nagrody na przeglądach kabaretowych.

Czytaj dalej

Grzegorz Dolniak – pierwszy stand-up

Grzegorz Dolniak po odejściu z kabaretu postanowił kontynuować solową karierę. Po raz pierwszy stand-up robił 6 lipca 2013 podczas „Wczasów z Kabaretem” w szczecińskim amfiteatrze. Choć nie miał możliwości przetestowania swojego 5-minutowego materiału, to jego monolog o Szczecinie zebrał tego dnia dobre recenzje. Rok później postanowił przeprowadzić się do Warszawy, gdzie widział większe szanse na sceniczny rozwój.

Grzegorz Dolniak –  dziennikarz i improwizator

Grzegorz Dolniak po przeprowadzce do stolicy artystycznie skupił się głównie na teatrze improwizacji, gdzie w latach 2014-2017 współtworzył grupę Przyjezdni. Występował głównie w klubie Boho22, gdzie razem z innymi artystami założył Centralną Spółdzielnię Komediową. W międzyczasie rozpoczął pracę w telewizji jako prezenter i dziennikarz. W TVP2 publikował autorskie programy i felietony satyryczne w Pytaniu na śniadanie, które zdarzyło mu się także poprowadzić.  Na TVP Rozrywka współtworzył program o kabarecie, a dla telewizji Puls, Polsatu i TVN realizował materiały dziennikarskie. W kolejnych latach impro tworzył z grupą Damy na Pany, z którą związany był do 2018 roku, choć jak sam przyznaje był to już jedynie dodatek do jego pracy dziennikarza i konferansjera.

Grzegorz Dolniak – pełnoetatowy stand-uper

Grzegorz Dolniak zajmując się improwizacją, nie zrezygnował całkowicie ze stand-upu, który „robił raz na ruski rok”. Czuł, że w tej formie komedii nie czyni postępów, ciężko było mu przestawić się z kabaretu. Jego dziewczyna doradziła mu, że powinien występować częściej, jeśli chce to zmienić. Rada ta okazała się na tyle dobra, że komik zaczął osiągać sukcesy. Debiutancki materiał Grzegorza Dolniaka w internecie, zamieszczony w kwietniu 2018 na kanale SZPAK został bardzo pozytywnie odebrany, a pierwszy pełny program Klamka Zapadła przekroczył już 1,5 mln wyświetleń w serwisie YouTube. W 2019 roku stand-uper opublikował nagranie ze wspomnieniami z dzieciństwa. Flashback nie tylko przebił blisko dwukrotnie poprzedni materiał pod względem odsłon, ale również zrobił duże wrażenie pod względem produkcji nagranej w 4K. To wszystko sprawiło, że Grzegorz Dolniak porzucił zarówno impro oraz pracę telewizji i zajął się wyłącznie stand-upem. Aktualnie występuje z programem „Termin Przydatności”.

BILETY NA WYSTĘPY

Right Menu Icon