Sztuka słuchania stand-upu – poradnik dla nowicjuszy

0

Stand-up to jedna z wielu istniejących form komediowych, jednak jest na swój sposób dość specyficzna. Ten, kto jeszcze nie słuchał nagrań w sieci lub nie był na występie na żywo, może się wyjątkowo zaskoczyć. Niespodziewany humor i kontrowersyjne tematy to tylko początek zabawy.

Postaw na totalny luz

Stand-up to nie jest zwykły występ komediowy, chociaż zależy, czym byłby normalny występ komediowy. Z pewnością nie można utożsamiać go z kabaretem, gdyż mamy tu do czynienia z jedną osobą na scenie, która prowadzi pewnego rodzaju monolog. Nie powinno się jednak określać tego jako tradycyjny monolog, gdyż często spotkamy się z interakcją stand-upera z obecną publicznością. Gdy już wiesz, jaką formę przyjmuje ten występ, podstawy masz za sobą. Teraz należy przygotować się mentalnie do rodzaju przekazywanego humoru.

Zatem inną kwestią, która niejednego nieświadomego zaskoczyła, jest naturalne wykorzystanie wulgaryzmów. Niezwykłą rzadkością są programy pozbawione przekleństw. Z tego powodu stand-up to z pewnością nie jest rozwiązaniem na wieczór z dziećmi. Chyba że dzieci mają powyżej 18 roku życia, wtedy jak najbardziej warto zabrać je ze sobą. Taki sposób na poznanie humoru młodego pokolenia lepszy jest niż rzucanie niesmacznymi żartami podczas rodzinnej kolacji, aby zaimponować obecnym przy stole gościom.

Wybierając się na stand-up, warto postawić zatem na luz. Nie każdy żart trafi, tak jak powinien, ale trzeba pamiętać, że nie należy podchodzić do podejmowanych przez komika tematów z urazą. Nie zdziwi również wtrącanie tematyki kontrowersyjnej, która mogą wielu nieświadomych trafić w przekonania. Aby nastawić się pozytywnie do występu, dobrze jest również zdecydować się na komfortową odzież, w której nie pęknie guzik od wstrząsów śmiechu. Wieczór stand-upowy możesz spędzić na przykład w odzieży dostępnej na stronie: https://answear.com/m/the-north-face.

moda The North Face

Historia pierwszych rzędów – nie daj się zaskoczyć

Interakcja stand-upera z publicznością na początku występów pojawia się niezwykle często. Nie każdy komik się tego podejmuje, jednak nie należy się dziwić, kiedy po wejściu na scenę zaczną się pytania z łapanki. Tutaj pojawia się haczyk, o którym nie wszyscy nowicjusze stand-upów wiedzą. Tym samym nie jeden się na to złapał, chcąc być jak najbliżej zdarzeń. Otóż pytania występującego kierowane zazwyczaj są do osób z pierwszych rzędów pod sceną. Jeżeli nie jesteś osobą ekstrawertyczną i masz specyficzne poczucie humoru, któremu niewielu sprosta, wybieraj raczej dalsze rzędy.

Wybierając się na stand-up, warto pamiętać o podstawowym savoir-vivre. Mimo że jest to wydarzenie komediowe i może ponieść niejednego siła humoru, nie warto przesadzać z alkoholem. Wtrącanie się w występ komika nie należy do działań pożądanych. Początkowo może to wydawać się śmieszne, jednak warto mieć umiar w tej kwestii. Także zachowaj kulturę i dystans do pojawiających się żartów. w ten sposób wszyscy będziemy bawić się dobrze przez cały występ.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Jak oceniasz ten artykuł?
0
0
0
0

Skomentuj