Manuela Gretkowska: Stand-uperzy to współcześni filozofowie

0

Manuela Gretkowska – pisarka, scenarzystka i założycielka Partii Kobiet udzieliła wywiadu na kanale Mateusza Adamczyka. Młody pracownik Wydziału Polonistyki na UW rozmawia cyklicznie ze swoimi gośćmi o polszczyźnie, kulturze słowa i poprawności językowej.

Prowadzący na początku rozmowy przytoczył komentarze dotyczące Gretkowskiej, przedstawiające ją jako osobę ironiczną, dosadną, posługującą się ostrym językiem i nieprzebierającą w słowach. Zauważył, że część komentujących uważa ją wręcz za wulgarną.

Co mnie to obchodzi, jeżeli ktoś ma kapustę w głowie i zatrzymuje się tylko na powierzchni słowa, a nie rozumie istoty słowa. Nieraz puenta może być dosadna i inna nie pasuje. (..) Jestem człowiekiem słowa i używam wszystkich słów. Jeśli używa się dosadnego słowa przy dość dużym wyrafinowaniu i erudycji, to podbija przekaz, a nieraz trafia w dziesiątkę – odpowiedziała pisarka, która porównuje to do malarzy, mających nie używać koloru czarnego.

Humor najwyższym poziomem inteligencji

Zwyciężczyni plebiscytu czytelników tygodnika „Wysokie Obcasy” na Polkę Roku 2007 wyjaśnia, że bawi się słowami, kontekstem i skojarzeniami, ale często powiedzenie czegoś spoza kanonu jest kompletnie niezrozumiałe.

Uważam humor za najwyższy poziom inteligencji, a stand-uperów za współczesnych filozofów. Dobry stand-up jest jak dawniej sofiści, którzy wyciągają prawdę, tylko nie pytaniami, ale właśnie zderzeniem, kontrastem, parodią, ironią. Żeby być ironicznym trzeba mieć ogląd rzeczywistości jak dron i jeszcze się wzbić ponad to.

Działaczka jest zdania, że w Polsce problematyczny jest art. 196 Kodeksu Karnego dotyczący obrazy uczuć religijnych, który zamyka twórcom usta.

Uczuć nie można obrazić, a bóg nie wiem czy istnieje. To jest knebel dla początku swobody myślenia. Nie mamy swobody myślenia. Im poważniej, im uroczyściej tym mądrzej. Dlatego mówię o najlepszych stand-uperach, bo nie musi być mądrze, poważnie i nudnie – podsumowała.

Cały wywiad z Manuelą Gretkowską znajdziecie trwa 23 minuty i został zamieszczony na kanale Mateusza Adamczyka.

Jak oceniasz ten artykuł?
0
2
0
0

Skomentuj