Ryszard Mazur miał być YouTuberem, został stand-uperem (Nagrałeś to?! #71)

0

Ryszard Mazur – komik z Wałbrzycha, który w marcu 2021 zadebiutował w internecie z materiałem Koliegi odwiedził Gawła Feligę i jego podcast Nagrałeś to?! Prowadzący już tradycyjnie pytał swojego gościa o to, jak rozpoczęła się jego przygoda ze stand-upem. Okazało się, że Ryszard początkowo miał na siebie inny plan, ale również związany z komedią.

Kiedyś chciałem być YouTuberem. Do dzisiaj dziękuję Bogu, że nie zacząłem tego robić. Chciałem robić najbardziej „kreatywną” sekcję, mianowicie śmieszne filmiki i skecze. Robiłbym takie gówna jak ze Stanów i opowiadał ten nieśmieszny żart – zdradził stand-uper, zauważając, że w tamtym czasie w USA na nagrywaniu scenek rodzajowych wybiło się wiele osób, a polscy twórcy kopiowali ich pomysły 1:1.

Rysiek przyznaje, że teraz irytuje go większość kanałów z komediowym contentem na polskim YouTube, choć kiedyś śmiał się z filmów Abstrachujów. W szczególności nie przepada za kanałem Waksy, który jego zdaniem opiera się jedynie na urodzie prowadzącej, a nie ma w nim żadnego żartu czy puenty.

Nawet jeśli przez ostatnie 3 lata mało się rozwinąłem, to mam już jakieś poczucie komedii. Wiem co śmieszy, potrafię pisać żarty i wiem jak je podawać – cieszy się komik, który stand-upem zajmuje się od 2018 roku.

Do stand-upu trafiłem za namową przyjaciela, gdy mieszkałem jeszcze we Wrocławiu. To on opowiedział mi o tej formie, bo ja zawsze chciałem kabaretu, ale nie miałem tego drugiego do pary. Napisałem do wrocławskiego stand-upu na Facebooku, że chciałbym wystąpić. Odpisali mi, że mam 5 minut i żebym przygotował jakiś tekst – wspomina swoje początki w klubie Vertigo przed występem Olki Szczęśniak.

Było fajnie. Ludzie się naprawdę śmiali. Potem zagrałem jeszcze dwa razy i na pół roku przestałem. Dopiero po tym czasie doszedłem do wniosku, że chcę to robić i biorę się za to na poważnie. – stwierdził komik.

Cała rozmowa Gawła Feligi z Ryszardem Mazurem w 71 odcinku podcastu Nagrałeś to?! trwa ponad półtorej godziny i jest dostępna na YouTube.

Z Ryszardem rozmawialiśmy chwilę przed cyfrową premierą jego materiału Koliegi. Gadamy o uprzedzeniach i stereotypach anty-niemieckich, anty-żydowskich i anty-ludzkich. O najzabawniejszych doświadczeniach niewolnictwa płacowego. Dlaczego jabłki nie bujają się z brokularzami i czy to fajnie, że influencerzy tak bezdusznie duszą kasę.