Stand-uper Jakub Poczęty stworzył grę planszową

0

Jakub Poczęty to stand-uper, który zdobył dużą rozpoznawalność dzięki programom Masa Pytań (2018) i Ciekawostka (2019) opublikowanym na YouTube. Do marca 2020 występował z nowym programem zatytułowanym Zmieńcie Mi Planszę, ale pandemia sprawiła, że musiał szukać nowego zawodu.

Po krótkiej pracy jako magazynier, w czerwcu 2020 dołączył do Portal Games Polska, gdzie pomaga przy projektowaniu gier planszowych. Do zespołu polecił go profesor z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, gdzie Jakub studiuje na kierunku Humanistyka 2.0 i specjalności „badanie i projektowanie gier”.

Poszedłem na te studia, mając 27 lat i w tym roku kończę licencjat. Robiąc tylko stand-up mogłem sobie pozwolić na tryb dzienny – tłumaczył na kanale Portal Games PL Jakub, który w weekendy głównie występował na scenie.

Junior Developer ma na swoim koncie pierwszy sukces, bowiem wspólnie z bardziej doświadczonymi kolegami udało mu się opracować kooperacyjną grę Wiedeński Łącznik, w której gracze wcielają się w szpiegów CIA prowadzących tajne operacje w Europie Środkowej w czasach zimnej wojny. Obecnie gra jest w przedsprzedaży w cenie 106,60 zł na Ceneo.pl.

Stand-up vs gry planszowe

Jak przyznaje komik, tworzenie gier jest cięższe niż pisanie żartów, choć w obu rzeczach chodzi o wywołanie emocji, z tą różnicą, że w stand-upie zazwyczaj jest to rozbawienie. Nowe zajęcie pochłonęło go na tyle, że na scenę nie zamierza wracać dopóki nie będzie gotowa kolejna gra, nad którą pracuje. – Jak skończymy Diunę, to zacznę myśleć o nowym programie, w którym na pewno będzie trochę o mojej obecnej pracy.

Poczęty zapytany o to, z którym zajęciem wiąże swoją przyszłość, przyznaje, że w ostatnim czasie mocno zmieniła mu się podejście w tej kwestii.

Pół roku temu powiedziałbym, że wybieram stand-up i jak tylko mnie odblokują, to wracam na scenę. Teraz widzę przestrzeń do robienia obydwu rzeczy, tylko trzeba to odpowiednio balansować. Chciałbym występować, bo wewnętrznie czuję potrzebę wychodzenia na scenę i żartowania. Równocześnie dużą satysfakcję czerpię z gier.” – stwierdził, dodając, że komedia jest jego sposobem na przepracowanie tematów, które go bolą i denerwują.

Trzymamy kciuki, żeby Jakub nie zrezygnował z występów na scenie. Jeżeli chcecie oglądać go na żywo, to pozostaje Twitch, gdzie na swoim kanale testuje żarty podczas regularnych streamów.

Jak oceniasz ten artykuł?
0
5
0
0

Skomentuj