Darek Aksamit o idei stand-upu naukowego (Antoni Syrek-Dąbrowski podcast #19)

0

Gościem 19 odcinka podcastu Antoniego Syrka-Dąbrowskiego był popularyzator nauki, nauczyciel i dziennikarz Darek Aksamit, z którym komik poznał się przy okazji Stand-upu Naukowego.

Pierwszy Stand-up Naukowy odbył się w listopadzie 2015 w Klubie Komediowym w Warszawie, a uczestniczyli w nim ludzie związani z Centrum Nauki Kopernik. Każdy z występujących miał za zadanie opowiadać przez 3 minuty ze sceny o swoich badaniach w przystępny i zabawny sposób. Aby stało się to prostsze, młodzi naukowcy odbyli najpierw szkolenie pod okiem Antka.

Darek Aksamit Stand-up Naukowy

Inicjatywa spodobała się organizatorom i publiczności, na tyle, że była kontynuowana w kolejnych latach. W 2019 roku odbyła się specjalna edycja, w której udział wzięli przedstawiciele Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Instytutu Onkologii w Gliwicach, a wszystkie występy można zobaczyć na kanale YouTube jednej z uczelni.

Komik ze Stand-up Polska zapytał swojego gościa jak wspomina to nietypowe wydarzenie. Okazuje się, że Darek żałuje, że projekt nie jest kontynuowany.

Dla mnie to przełomowe doświadczenie. Zawsze dobrze opuścić uczelnię i pokazać, że naukowcy to normalni ludzi i czasem mają poczucie humoru albo prywatne życie – odpowiedział, zauważając, że w codziennym życiu uczelni jest duże ciśnienie na skupienie się na pracy.

Stand-up naukowy był fajny, bo był inną formułą od tego, że przychodzi naukowiec i z wyższością udziela wykładu. Nie do wszystkich to trafia. Do osób, które są przyzwyczajone do kontaktów ze światem akademickim, to jest normalnie, że tak ze sobą rozmawiamy. Jak ktoś ma studiowanie 20 lat za plecami, to już wie, że tak się nie rozmawia z ludźmi. Często to jest takie trochę pouczające. To nie jest komunikacja, bo to jest bardzo jednostronne – zauważył młody fizyk i dodał, że tego typu stand-up i inteligentna rozrywka jest potrzebna.

Taka formuła gdzie się śmiejemy i przemycamy merytoryczne informacje albo pewien sposób patrzenia na świat jest bardzo cenne To bardziej zapada ludziom w głowach. Widziałeś stand-up Jim Jefferiesa – Gun Control? Mnie rzuciło na kolana. Mimo, że łoi na scenie browar i opowiada żarty o sikaniu po nogach, to tak naprawdę robi mega dobry wykład z logiki, rozkładając argumentację przeciwników na części pierwsze – podał przykład po czym dodał, że tego typu materiałami ludzie chętniej się dzielą.

Cała rozmowa Antoniego Syrka-Dąbrowskiego z Darkiem Aksamitem trwa ponad półtorej godziny i jest dostępna na kanale YouTube komika.

Jak oceniasz ten artykuł?
0
1
0
0

Skomentuj