Antoni Syrek-Dąbrowski

Oceń komika w skali 1-10
8.9 (36 ocen)
Poczekaj chwilę...

Antoni Syrek-Dąbrowski – stand-uper urodzony 11 lipca 1982 w Warszawie.

Antoni Syrek-Dąbrowski – fan komedii

Antoni Syrek-Dąbrowski wychowywał się na warszawskim Wawrze, a w wieku 4 lata przeprowadził się na Pragę. W dzieciństwie oglądał kabarety, takie jak Tey czy Joanną Kołaczkowską, a w później Ani Mru Mru czy Koń Polski. W wieku 12 lat przestały go jednak śmieszyć i zaczął interesować się brytyjskim stand-upem. Zdecydował się studiować psychologię, bo jak sam wspomina, na tym kierunku dominowały dziewczyny. W młodości nie miał pomysłu na siebie i chwytał się wielu zajęć. Był tłumaczem, pracował w barze, obsługiwał w KFC, sprzątał w knajpach, rozdawał ulotki, a w wieku 21 lat wyjechał do Anglii, gdzie pracował przy produkcji kibli. Po studiach wyjechał na Tajwan, gdzie studiował, uczył się mandaryńskiego i miał iść na MBA, ale tęsknił za rodziną i znajomymi.

Czytaj dalej

Antoni Syrek-Dąbrowski i środowisko stand-up

Po powrocie do Polski Antoni Syrek-Dąbrowski nie miał na siebie pomysłu i wpadł w depresję. Kolega zasugerował mu, że skoro jara go stand-up, to powinien robić coś z nim związanego. Uważał, że zupełnie nie ma talentu komediowego, więc wpadł na pomysł, żeby założyć własny klub komediowy w Warszawie. Najpierw jednak uznał, że zatrudni się na Chłodnej 25 jako barman, aby zobaczyć, jak funkcjonuje tego typu klub. Wcześniej założył też na Facebooku grupę Stand-up Polska, gdzie chciał informować o występach i współtworzyć środowisko stand-upowe.

Antoni Syrek-Dąbrowski – pierwszy występ

Pracując na Chłodnej, poznał Konrada Sztukę, który wspólnie z Leszkiem Lichotą robił próby przed programem HBO Na Stojaka. Reżyser przekonywał Antoniego, żeby spróbował swoich sił w stand-upie i przygotowywał go scenicznie. Ostatecznie 21 marca 2010 pojawił się na open mic w klubie, gdzie opowiadał hardcorowe żarty pomiędzy występem początkującej poetki, a gitarzystą. Zdecydowanie nie trafił w gusta publiczności, na sali panowała grobowa cisza, a schodząc ze sceny, wypił piwo na hejnał. Na drugim występie pojawił się w lokalu Fresh na Foksal, gdzie poszło mu już lepiej.

Antoni Syrek-Dąbrowski w telewizji

Kariera Antoniego Syrka-Dąbrowskiego potoczyła się szybko. Jak sam wspomina nawet zbyt szybko, bo kilka miesięcy po debiucie brał już udział w nagraniach do programu HBO Na Stojaka. Choć Antoni i inni stand-uperzy nie mieli większego doświadczenia, to byli chwaleni na tle aktorów, którzy odgrywali komików. Miesiąc później zgłosiło się do nich Comedy Central, które szykowało pierwszy sezon Comedy Club.

Antoni Syrek-Dąbrowski – Stand-up Polska

Pod koniec 2010 powstała Stand-up Polska, gdzie w początkowym okresie Antoni Syrek-Dąbrowski pełnił funkcję menadżera. Oprócz własnych występów grupa organizowała wieczory open mic oraz warsztaty z pisania komedii. Największy rozgłos Stand-up Polska dały roasty, a pierwszym z nich, który odbił się szerokim echem był roast Huberta Urbańskiego z okazji I roku działalności. W kolejnych latach do wspólnego obrażania się zapraszani byli kolejni celebryci – Szymon Majewski, Piotr Kędzierski, Czesław Mozil czy Michał Wiśniewski. Sam Antoni brał również udział gościnnie w Roaście Abelarda Gizy.

Antoni Syrek-Dąbrowski – improwizacja

W międzyczasie, bo w 2011 Antoni Syrek-Dąbrowski wspólnie z kilkoma znajomymi zaczął improwizować na scenie, a z biegiem czasu inicjatywa przekształciła się w grupę Hofesinka. W 2012 wyjechał do Chicago na 5-tygodniowy kurs w The iO Theater w Chicago, uchodzącym za kolebkę improwizacji komediowej. Jak twierdzi, doświadczenie to pomogło mu też w stand-upie – nauczył się niesztampowych zachowań, zrozumiał, że w rozmowach z publicznością nie trzeba być konfrontacyjnym. Od tego czasu na scenie czuje się pewniej, mniejszą uwagę przywiązuje do napisanego materiału, a częściej wchodzi w interakcję z widownią.

Antoni Syrek-Dąbrowski na Wielkich Trasach

W 2014 Stand-up Polska otrzymała oferty z telewizji, aby współtworzyć „Dobranoc ATM” – program satyryczno-rozrywkowy, nawiązujący do formuły Saturday Night Live znanym w USA. Antoni wraz z kolegami z grupy i celebrytami brał udział w nagranych wcześniej skeczach i pojawiał się w studio. Niestety projektu nie można było zaliczyć do udanych, ale jak przyznaje, cała ekipa wiele nauczyła się na przyszłość przy tego typu produkcjach. W 2014 Antoni Syrek-Dąbrowski pełnił też rolę jurora na Stand-up Antrakt Festiwal oraz wziął udział w  programie Stand-up Express, w którym nagrywał występy na Węgrzech wraz z komikami z Europy Wschodniej, by później być odtwarzanym na Comedy Central w krajach bałkańskich. Na jesieni 2015 Stand-up Polska zaczęła organizować Wielkie Trasy, czyli wspólne występy całej grupy z najlepszym materiałem po największych miastach w Polsce, które okazały się kolejną trafioną formą promocji.

Antoni Syrek-Dąbrowski – Everyman

Pod koniec 2015 Antoni Syrek-Dąbrowski jeździł także ze swoim pierwszym pełnowymiarowym programem Everyman, w którym opowiadał o licznych i różnorodnych pracach, jakich się podejmował. Dodać trzeba, że w tamtym okresie wystąpił jako hot-dog w reklamie T-Mobile, a także występował w programie Sędzia Anna Maria Wesołowska czy w serialu Prawo Agaty. Zdecydowanie większą popularność przysporzyły mu jednak dwa roasty na antenie TVN, w których wziął udział w 2016 roku – Kuby Wojewódzkiego i Michała Szpaka.

Antoni Syrek-Dąbrowski – Sierpień

Latem 2016 znajomi zmusili Antoniego Syrka-Dąbrowskiego, aby poszedł do lekarza, ponieważ przez tydzień był wyjątkowo szczęśliwy i miał halucynacje słuchowe. Okazało się, że jest to spowodowane wylewem krwi do mózgu i czeka go operacja. Załamał się, ponieważ żył z przekonaniem, że ma glejaka. Ostatecznie  był to naczyniak, a operacja jego usunięcia przebiegła pomyślnie. Traumatyczny okres stał się dla niego inspiracją do napisania nowego programu, w którym mógłby o nich opowiedzieć. „Sierpień”  traktował jako oczyszczenie i dedykował wszystkim, którzy mieli podobne przeżycia. Z materiałem występował przez najbliższy rok, po czym zamieścił na YouTube. Nagranie zostało obejrzane blisko 4 mln razy, stając się szybko najpopularniejszym filmem komika, a dla wielu ludzi najlepszym programem w historii polskiego stand-upu.

Antoni Syrek-Dąbrowski – Norma

Pod koniec 2017 Stand-up Polska zorganizowała ostatni roast – Sebastiana Rejenta. Jak twierdził sam Antoni, społeczeństwu przejadła się w pewnym momencie tego typu rozrywka, a wśród celebrytów brakowało już odważnych. Od 2018 stand-uper jeździł po Polsce z  programem Norma, która opowiadała o powrocie do normalności po przebytej operacji oraz zmianach w życiu stand-upera, jakie za sobą niosła. Od listopada 2019 występuje z czwartym programem „Kronika filmowa”. W 2020 wraz z Łukaszem Kowalskim uruchomił podcast „Będzie Dobrze” oraz współtworzył „Stand-up Polska Na Żywo” – internetowy program live na wzór amerykańskich late night shows.

BILETY NA WYSTĘPY