Stand-up Warszawa: 12 najlepszych miejsc do śmiechu

0

Stand-up i Warszawa mają się coraz bardziej ku sobie. To właśnie Warszawa jest miejscem, gdzie występy stand-up cieszą się największą popularnością w kraju. W 2019 roku można tu było kupić bilety na ponad 500 wydarzeń! Często zdarza się, że mieszkańcy stolicy Polski wybierają pomiędzy kilkoma występami tego samego wieczoru.

Stand-up Warszawa to obecnie ponad 20 miejsc, w których regularnie organizuje się występy stand-uperów i stand-uperek. Na tę liczbę składają się kluby komediowe, imprezy plenerowe czy sceny takich komików jak Katarzyna Piasecka, Bartosz Zalewski i Jasiek Borkowski, Piotr Popek, Krzysztof Jahns czy Ola Petrus.

Przyjrzeliśmy się wszystkim tym miejscom i wybraliśmy 12, którymi fani polskiego stand-upu powinni zainteresować się w 2020 roku.


Stand-up Warszawa: Teatr Palladium

Stand-up Warszawa: Teatr Palladium
Teatr Palladium, ul. Złota 9

Teatr Palladium to miejsce w ścisłym centrum Warszawy, gdzie od lat organizowane są duże koncerty. W układzie teatralnym mieści 620 miejsc siedzących, więc odwiedzają go jedynie najpopularniejsi stand-uperzy. Do tej pory sold out w Palladium zrobił Rafał Pacześ, Abelard Giza, Łukasz „Lotek” Lodkowski, Kacper Ruciński, Mateusz Socha, Piotr „Zola” Szulowski, Adam Van Bendler, Rafał Rutkowski, Błażej Krajewski i …Wojciech Cejrowski. To tutaj Mateusz Socha nagrywał „Król Piaskownicy”. Tu też odbył się Roast Rafała Rutkowskiego czy gala Antrakt Stand-up Festiwal podczas, której Michał Leja pokazał Rafała Paczesia w Ukrytej Prawdzie. W Palladium pojawiają się też stand-uperzy ze wspólnymi projektami jak BANG, Wielka Trasa Stand-up Polska czy Stand-up Familia. Gościł tu również brytyjski stand-uper Daniel Sloss. Teatr posiada balkon, z którego dobrze widoczna jest scena o wielkości 8 na 12 metrów. Przed wejściem na widownie funkcjonują 2 skromne bary, w których można kupić napoje alkoholowe i bezalkoholowe.


Stand-up Warszawa: Klub Hybrydy

Stand-up Warszawa: Klub Hybrydy
Klub Hybrydy, ul. Złota 7/9

Klub Hybrydy to kultowe miejsce powstałe w latach 50-tych w samym centrum Warszawy i jeden z najpopularniejszych klubów studenckich w Polsce. Od listopada 2014 funkcjonuje tu Stand-up Hybrydy, którego gospodarzem jest Katarzyna Piasecka. Regularnie w co drugą niedzielę miesiąca zaprasza do Hybryd najlepszych stand-uperów. Wydarzenia poprzedzone są występami open-mic, które są na tyle popularne, że poprzedzają je zapisy kilka tygodni wcześniej, a ludzie przyjeżdżają z całej Polski. W Hybrydach mieści się ok. 250 osób na krzesłach, sofach na loży i miejscami przy barze dobrze zaopatrzonym w napoje alkoholowe i bezalkoholowe. W klubie organizowany był między innymi Antrakt Stand-up Festiwal oraz nagrania polskiego stand-upu na platformę Netflix.


Stand-up Warszawa: Resort / Resort Komedii

Stand-up Warszawa: Resort / Resort Komedii
Resort Komedii. ul. Bielańska 1

Resort Komedii to scena założona przez członków grupy Stand-up Polska i kilku teatrów improwizowanych. Klub działa od października 2017 w kawiarni Resort, która zlokalizowana jest pomiędzy Placem Bankowym, a Placem Teatralnym. Stand-up organizuje się tu co najmniej raz w tygodniu, a przy mikrofonie można zobaczyć najczęściej komików ze Stand-up Polska i zaprzyjaźnionych z nimi stand-uperów. Cyklicznie odbywają się tu m.in. Work in Progress, na którym testowane są żarty oraz imprezy o nazwie Resort Komedii, na których Sebastian Rejent i Cezary Jurkiewicz rozmawiają z publicznością. Sala ze sceną znajduje się w piwnicy i mieści ok. 100 krzeseł dla widzów. Na górze działa bar, w którym można zamawiać kraftowe piwo, drinki, napoje, ale również kanapki i pizzę.


Stand-up Warszawa: Boho22 / Centralna Spółdzielnia Komediowa

Stand-up Warszawa: Boho22 / Centralna Spółdzielnia Komediowa
Centralna Spółdzielnia Komediowa, ul. Żurawia 22

Centralna Spółdzielnia Komediowa zlokalizowana jest w samym centrum miasta, niedaleko ulicy Marszałkowskiej. Scena powstała w klubokawiarni Boho22, urządzonej w klimacie starodawnego salonu z barem i posiadającej salę z dostojnymi fotelami teatralnymi. Spółdzielnia wystartowała w listopadzie 2017 roku z inicjatywy improwizatorów, komików i kabareciarzy. Od samego początku w jej repertuarze można znaleźć multum wieczorów stand-up. Tylko w 2019 roku takich wydarzeń było 68! W CSK organizuje się nie tylko występy czołowych komików, ale również regularne open-mic, testy materiałów czy stand-up improwizowany. Jedną z ciekawszych imprez jest Wieczór Jokera od Stand-up No Limits, w którym do samego końca nie wiadomo, który stand-uper pojawi się na scenie – równie dobrze może być to Abelard Giza. W Centralnej Spółdzielni Komediowej powstało wiele nagrań na YouTube, chociażby Kryzys Wieku Średniego Michała Kutka czy Remastered Rafała Rutkowskiego.


Stand-up Warszawa: Odessa Club / Puenta

Stand-up Warszawa: Odessa Club / Puenta
Puenta, ul. Kolejowa 8/10

Puenta to klub komediowy w Odessa Club, czyli miejscu, w którym niegdyś funkcjonował słynny wśród fanów hip-hopu klub Harlem. W sierpniu 2019 w budynku nieopodal Dworca Głównego organizowany był dwudniowy Polski Festiwal Stand-upu i od tego czasu ta forma komedii gościła w nim coraz częściej, między innymi za sprawą Ligi Roast Battle. W lutym 2020 ekipa Stand-up No Limits postanowiła zapuścić korzenie i wybrała właśnie to miejsce na swój klub. Dla fanów stand-upu to dobre wieści, bowiem już wkrótce możemy spodziewać się zwielokrotnienia wydarzeń stand-upowych i ich różnorodności. Puenta mieści ponad 150 osób, posiada dobrze wyposażony bar oraz ogródek w sezonie letnim. Atutem klubu jest też bliskość Nocnego Marketu, w którym znajdziemy street food z całego świata.


Stand-up Warszawa: Centrum Zarządzania Światem

Centrum Zarządzania Światem to industrialny loft w zabytkowej kamienicy założony w 2013 roku. Od samego początku działalności związany jest ze stand-upem. Między innymi tutaj pierwsze kroki na scenie stawiał Łukasz „Lotek” Lodkowski i Karol Modzelewski jako Bękarty Stand-upu. Swoją przygodę ze stand-upem zaczynał tu Rafał Rutkowski. W CZS powstało sporo nagrań na YouTube, między innymi „Nie o taką Polskę Walczyłam” Magdy Kubickiej. Rocznie odbywa się tu ponad 20 wieczorów stand-up, a część z nich jest darmowa. Scena zlokalizowana jest na dolnym piętrze i mieści ok. 100 krzeseł dla widzów. Na górze działa restauracja, w której dostępny jest szeroki wybór alkoholu, napojów, przekąsek, zup, sałatek i dań głównych.


Stand-up Warszawa: Klub Hydrozagadka

Stand-up Warszawa: Klub Hydrozagadka
Klub Hydrozagadka, ul. 11 Listopada 22

Hydrozagadka to klub położony w sercu starej Pragi, gdzie oprócz licznych imprez kulturalnych organizowany jest również stand-up. Od stycznia 2017 działa tu autorski cykl imprez komediowych „Zalewski & Borkowski Przedstawiają”, w których gospodarze co miesiąc zapraszają polskich stand-uperów. W przeszłości działała tu również scena Bękartów Stand-upu Łukasza „Lotka” Lodkowskiego i Karola Modzelewskiego. Od czasu do czasu w Hydrozagadce organizowane są również pojedyncze wieczory stand-upowe. Pojawili się tu m.in. Grzegorz Dolniak, Rafał Rutkowski, Kryształy Stand-up czy ekipa BANG2 testująca materiał przed trasą. Co ciekawe, nagrywana była tutaj spora część występów, która potem trafiała na kanał „20 stand-upów”. Hydrozagadka mieści 150 osób na krzesełkach i swojskich sofach. Tuż przy nich funkcjonuje również bar, który jest dobrze zaopatrzony w kraftowe piwa, drinki oraz napoje bezalkoholowe.


Stand-up Warszawa: Poziomy

Stand-up Warszawa: Poziomy
Poziomy, ul. Nowy Świat 27a

Poziomy to klub położony na tyłach Nowego Światu w miejscu dawnego NiePowiem. Otwarty został we wrześniu 2018 roku, a stand-up był pierwszą imprezą jaka się w nim pojawiła. Od tego czasu wieczory stand-upowe pojawią się w Poziomach regularnie, głównie za sprawą Sceny Komediowej prowadzonej przez Stefana Syrka-Dąbrowskiego. Od marca 2019 roku regularnie zaprasza stand-uperów z całej Polski. Swój cykl „Pete Presents” miał tu również Piotrek Szumowski, który wspólnie z gośćmi organizował stand-up w języku angielskim. Na dolnej sali klubu mieści się blisko 100 osób na krzesłach i sofach, a w górnej sali zlokalizowany jest efektowny bar, gdzie można napić się drinka przy muzyce, często granej na żywo.


Stand-up Warszawa: Pub Lolek

Stand-up Warszawa: Pub Lolek
Pub Lolek, ul. Rokitnicka 20

Pub Lolek to jedyne całoroczne miejsce w Warszawie, gdzie występy znanych stand-uperów można obejrzeć za darmo. Tradycja ta trwa od października 2015, kiedy scenę Lolek No Limits otworzył swoim występem Grzegorz Halama. Od tego czasu przez pub przewinęła się większość polskich stand-uperów, na czele z Rafałem Paczesiem czy Mateuszem Sochą. W ostatnich latach wydarzenia organizowane przez ekipę Stand-up No Limits odbywają się regularnie co 2 tygodnie, we wtorki o godzinie 19:00. Ich prowadzącym jest stand-uper Filip van der Brym. Scena znajduje się w całorocznym namiocie, który może pomieścić 200 osób. W jej najbliższym otoczeniu organizatorzy ustawiają biesiadne ławki, natomiast reszta widzów może oglądać występ zza stołów, często w towarzystwie piwa i dań z węglowego grilla.


Stand-up Warszawa: Gniazdo Piratów

Stand-up Gniazdo Piratów
Gniazdo Piratów, ul. Ogólna 5

Gniazdo Piratów to najstarsza tawerna żeglarska w Warszawie. Działa od 2002 roku na Bielanach, a stand-up gości w niej od listopada 2018 roku za sprawą cyklu „Stand-up na Słodowcu” prowadzonego przez Piotra Popka. Mniej więcej co miesiąc stand-uper zaprasza do Gniazda po 2 komików, którzy prezentują swoje najnowsze programy. Do tej pory tawernę odwiedzili m.in. Bartosz Zalewski, Paweł Chałupka czy Wiolka Walaszczyk. Przed kameralną drewnianą sceną właściciele ustawiają biesiadne ławy, a reszta gości może obserwować występ przy masywnych stołach. W bogatej karcie lokalu znajdziemy pirackie przekąski, coś na silny i lekki wiatr, dania dla całej załogi oraz oczywiście rum czy grzańca. Bilety na stand-up kosztują 25 zł, a w dniu wydarzenia 30 zł.


Stand-up Warszawa: Local na Mokotowie

Stand-up Local na Mokotowie
Local na Mokotowie, ul. Sandomierska 13

Local na Mokotowie to miejsce, w którym powstała Sala Prób dla wszelkiego rodzaju artystów. Za sprawą Stand-up No Limits odnaleźli sie tu też domorośli stand-uperzy, którzy stawiają pierwsze kroki na scenie. To najpopularniejsze miejsce na open-mic w Warszawie. Dość powiedzieć, że od września 2015 organizowanych było tu ponad 100 tego typu wieczorów, a w ostatnim czasie występy można oglądać w każdy czwartek o 19:00. Co ciekawe open-mic organizuje się tu nie tylko, w języku polskim, ale również angielskim. Zresztą ostatnio dotarł tu również stand-up w języku ukraińskim. Do Localu czasem wpadają również znani stand-uperzy, żeby przetestować swój materiał. W każdym przypadku wjazd jest za free, ale jeśli chce się miejsce siedzące, to należy dokonać wcześniejszej rezerwacji. W barze znajdziemy wszelkie napoje, a z jedzenia przekąski – corndogi, frytki, nuggetsy czy nachosy.


Stand-up Warszawa: Restauracja Angelika

Stand-up Restauracja Angelika
Restauracja Angelika, ul. Zabawna 8

Restauracja Angelika to dobra propozycja dla mieszkańców południa prawobrzeżnej Warszawy, ponieważ położona jest w Falenicy. Jak zapewniają właściciele, restauracja działa nieprzerwanie od 50 lat. Stand-up organizują natomiast od lutego 2019 z miesięczną regularnością. Aby na ulicy Zabawnej faktycznie było zabawnie, dba gospodarz sceny Krzysztof Jahns – stand-uper z… Poznania. Do tej pory kameralną restaurację z 60-80 osobową widownią odwiedzili m.in. Bartosz Zalewski, Maciej Brudzewski czy Magda Kubicka. Co prawda w trakcie występu kuchnia nie podaje dań, ale jeśli ktoś przyjedzie wcześniej, to znajdzie szerokie menu z przekąskami, pizzą, burgerami, makaronami i innymi daniami głównymi. Bilety na stand-up kupuje się bezpośrednio w Angelice.


Jak oceniasz ten artykuł?
0
0
0
0

Skomentuj