Michał Kutek
Michał Kutek – stand-uper urodzony 14 czerwca 1989 w Poznaniu.
Michał Kutek – poszukiwacz stand-upu
Michał Kutek dzięki tacie oglądał w dzieciństwie dużo treści komediowych. Poznał w ten sposób Kabaret Tey, solistów w postaci Bohdana Smolenia, Jerzego Kryszaka i Marcina Dańca czy seriale takie jak 13 Posterunek. Na amerykański stand-up trafił dzięki posiadaniu Cyfry+, a potem na YouTube odtwarzał kolejne występy z komikami, które miały polskie napisy. Już w gimnazjum przeszło mu przez myśl, że mógłby spróbować się na scenie, ale gdy wpisywał w wyszukiwarkę stand-up Poznań czy stand-up Polska, nie znajdował żadnych sensownych treści, zarówno dla widza, jak i występującego.
- Czytaj dalej
-
Michał Kutek – prawnik
Michał Kutek po ukończeniu liceum odłożył na bok myśli o wyjściu na scenę i poświęcił się studiom prawniczym. Po ich ukończeniu zdecydował się na studia podyplomowe z prawa karnego na warszawskim UKSW. Dalsze studiowanie było jedynie pretekstem do regularnego odwiedzenia stolicy, gdzie działało już środowisko stand-upowe. Na Facebooku dodawał do znajomych komików, żeby nawiązać z nimi kontakt i mieć informacje o zbliżających się wydarzeniach. W 2013 zapisał się na warsztaty komediowe pisane przez Stand-up Polska, a rodzicom tłumaczył, że potrzebuje ich, aby być lepszym w mowach końcowych.
Michał Kutek – pierwszy występ
Na I roku aplikacji Michał Kutek zaczął poważniej myśleć o tworzeniu komedii. Odezwał się do swojego kolegi ze szkoły – Tomasza Kwiatkowskiego, którego namówił do zobaczenia na żywo jednego z pierwszych open miców w Poznaniu, a potem do wspólnego pisania żartów. Do pierwszego występu szykowali się długo, ale ostatecznie doszło do tego w lutym 2014 w poznańskim Wielkim Żarciu. Z perspektywy czasu swoje pierwsze kroki na scenie wspomina jako beznadziejne i wulgarne. Dziwił się ludziom, że chcieli je oglądać.
Michał Kutek – Stand-up Poznań
Michał Kutek dołączył do Stand-up Poznań, współorganizował kolejne open mici, rozwieszał plakaty na mieście i promował wydarzenia w lokalnych telewizjach. Jego celem było tworzenie lokalnej kultury komediowej. Wspólnie z kolegą założył duet Kopanie Leżącego Stand-up, z którym występował w innych miejscowościach. Pod koniec 2015 udało się im dostać na open mic do programu Tylko Dla Dorosłych na antenie TVP. Pod koniec aplikacji zaczął już zarabiać na występach, więc gdy szukał kancelarii adwokackiej, to interesowało go gdzie będzie mieć najmniej pracy.
Michał Kutek – Stand-up Polska
Kariera Michała Kutka nabrała rozpędu. Komik wstąpił do Stand-up Polska w 2017 i wyruszył w pierwszą Wielką Trasę. W tym samym roku zdobył III miejsce na Festiwalu Antrakt, otworzył własną scenę w poznańskim BaRock oraz jeździł po Polsce ze zbiorowym projektem 6×7. Wziął udział w roaście Sebastiana Rejenta, który szybko przekształcił się w grillowanie Michała Kutka. W 2018 wystąpił dla 8 tysięcy ludzi w katowickim Spodku jako suport przed Piątą Galą Stand-up Comedy, a nagranie pojawiło się na YouTube. Kilka miesięcy później pojawił się na roaście Mieszko Minkiewicza w Białymstoku, w Poznaniu zadebiutował jako prowadzący warsztaty komediowe. W wakacje wyruszył z projektem Młode Wilki i po raz pierwszy wystąpił na trasie zagranicznej.
Michał Kutek na YouTube
W 2019 Michał Kutek występował z czołowymi komikami w ramach projektu Nowe Rozdanie. Na YouTube otworzył własny kanał, na którym opublikował swój pierwszy 30-minutowy program – Kryzys Wieku Młodego obejrzany ponad pół miliona razy. Kilka miesięcy później zamieścił swoje 20 minut z Nowego Rozdania, które obejrzało jeszcze więcej widzów. W tym samym roku wystąpił ze stand-upem w Wielkiej Brytanii, Norwegii oraz na Roast Battle jako członek jury.
Michał Kutek rozmawia z publicznością
Michał Kutek zaczął regularnie brać udział w improwizowanym stand-upie w Łodzi, by potem wspólnie z Adamem Sobańcem zorganizować półtoragodzinny występ polegający jedynie na rozmowach z widownią. Wypadek komika na trasie sprawił, że Kutek musiał wyjść na scenę samodzielnie, ale poszło mu na tyle dobrze, że opublikował nagranie z tego wieczoru. W ten sposób Luźna Gaducha stała się pierwszym specialem crowdworkingowym w Polsce. Zachęcony sukcesem, w kolejnych miesiącach regularnie publikował krótsze filmy z interakcji z publicznością. W czerwcu 2020 wziął udział w roaście Wiolki Walaszczyk, a obecnie występuje z programem Do Skutku.