Błażej Krajewski

Błażej Krajewski – stand-uper z Bydgoszczy urodzony 4 czerwca 1990.
Błażej Krajewski – człowiek wielu zawodów
Błażej Krajewski wychowywał się na bydgoskim Fordonie, na którym już w młodości rozbawiał kolegów. W czasach szkolnych uchodził za klasowego błazna, starał się dbać o dobrą atmosferę w czasie lekcji, przez co nie był lubiany przez nauczycieli. Nie był natomiast zbyt popularny w szkole, w czym nie pomagała mu wada wymowy. Studiował historię, ale po ukończeniu licencjatu, zrobił kurs z księgowości i pozostał w tej branży. Chwytał się także innych zawodów. Był m.in. animatorem dziecięcym, woźnym w prokuraturze, instruktorem skałki wspinaczkowej czy stolarzem. Pracował w hipermarkecie, a ostatnio w banku.
- Czytaj dalej
-
Błażej Krajewski – fan dubbingu i amerykańskich komedii
Błażej Krajewski na studiach poznał kolegę, z którym wspólnie produkował śmieszne filmy do internetu pod szyldem Qski Production – m.in. popularną w tamtym momencie serię „WTF?! I tak nie ogarniesz”. Był zafascynowany amerykańskimi komediami. Uwielbiał Willa Ferrella, natomiast wśród stand-uperów wrażenie zrobił na nim Pablo Francisco i Louis C.K. Interesował się dubbingiem, naśladował głosy kolegów ze swojego osiedla i znanych osób, w które wsłuchiwał się podczas biegania. Paradoksalnie w nauce pomagały mu przewlekłe problemy z gardłem.
Błażej Krajewski – pierwszy stand-up
W grudniu 2013 w wegańskiej knajpie 1138 odbywał się jeden z pierwszych open miców w Bydgoszczy. Oprócz Błażeja Krajewskiego na scenie występował Paweł Górka – lokalny brzuchomówca oraz początkujący polityk. Stand-uper wygrał ten konkurs, choć nie był jeszcze świadomy, że tego dnia robi stand-up. Po udanym debiucie przyszedł czas na zimny prysznic, bo na kolejnych kilku open micach Błażej spotykał się ze ścianą ciszy na sali. Miał możliwość występowania przed znanymi komikami przyjeżdzającymi do miasta, ale wstydził się wyjść na scenę.
Błażej Krajewski naśladuje głosy ze sceny
Przez kolejne 3 lata występował jedynie 2 razy w miesiącu, a występy traktował jako dodatek po pracy. Jak wspomina, często o godzinie 17 wsiadał w pociąg i jechał do innego miasta na 5 minut, aby się pokazać i poznać środowisko komików. Swojej dziewczynie nie przyznawał się, że nie zarabia na stand-upie, a wręcz do niego dokłada. Gdy Błażejowi Krajewskiemu nie szło na scenie, to przypomniał sobie, że w czasach studiów udawał syntezator mowy Ivona, więc zaczął naśladować głosy ze sceny. Był to punkt zwrotny w jego karierze. W listopadzie 2015 został zwycięzcą II Poznańskiego Festiwalu Stand-up, a w styczniu 2016 wygrał pierwszą Bitwę Wrocławską. Wraz z innymi stand-uperami wystąpił także w Comedy Central.
Błażej Krajewski – Stand-up Polska
Błażej Krajewski w styczniu 2017 wstąpił do Stand-up Polska i pojechał w jego pierwszą Wielką Trasę. Na zakończenie trasy zaplanowany był występ w Poznaniu, gdzie zrobił furorę. Udawał tam nie tylko Ivonę, ale także patola z Bydgoszczy, Wojciecha Cejrowskiego, Hugo z Polsatu i Bogusława Lindę. W maju materiał został opublikowany na YouTube i z miejsca podbił internet. Do tej pory został obejrzany ponad 7 mln razy, co czyni go jednym z najpopularniejszych filmów z polskim stand-upem oraz najpopularniejszym wideo na kanale Stand-up Polska. Od października 2017 prowadził scenę w Bydgoszczy z Piotrkiem Popkiem oraz inną samodzielnie od maja 2018.
Błażej Krajewski – Rozgłos
Udawanie głosów stało się jego błogosławieństwem i przekleństwem. Ivona pomagała mu zapełniać sale, a widzowie czuli się rozczarowani, gdy nie słyszeli na żywo jego talentu. Z drugiej strony bał się zaszufladkowania i chciał iść dalej. W swoich występach naśladował kolejne głosy – Karola Strasburgera, Johnnyego Bravo czy Zenona Martyniuka. Występował w dużych, wspólnych trasach takich jak 6×7, Stand-up Tour, Stand-up Skład i Please, Stand-up! Ze swoim programem Rozgłos odwiedził nie tylko Polskę, ale też Wielką Brytanię, w Norwegię, Niemcy czy Irlandię. Zamieszczenie pierwszego pełnowymiarowego programu okazało się także dużym sukcesem. Blisko 4 miliony wyświetleń świadczy nie tylko o umiejętnościach naśladowczych Błażeja, ale także typowo komediowym talencie. Obecnie Błażej Krajewski jeździ z programem Komedia Pomyłek.