Adam Van Bendler

Oceń komika w skali 1-10
6.2 (5 ocen)
Poczekaj chwilę...

Adam Van Bendler (ur. 17 października 1986 w Gdańsku) – polski stand-uper, aktor, producent skeczy i teledysków.

Adam Bendler – wesołek z vana

Adam Van Bendler był wesołym dzieckiem. Jak wspomina pełnił rolę klasowego pajacyka, któremu zawsze zależało, żeby było śmiesznie na lekcjach, często kosztem gorszych ocen. Do 16 roku życia mieszkał w Gdańsku, a potem z rodzicami przeprowadził się do Banina, skąd musiał dojeżdżać do szkoły średniej. Jeszcze nie mając prawa jazdy, kupił Seicento typu Van, a samochód stał się jego sypialnią po imprezach. To właśnie aucie, a nie holenderskim korzeniom, zawdzięcza swoją ksywkę. Po zdaniu matury wyjechał na 4 miesiące do Londynu, a następnie wrócił do Polski by rozpocząć studia na Uniwersytecie Gdańskim. Po pierwszym semestrze czuł, że robi coś wbrew sobie i postanowił wyjechać do Norwegii.

Czytaj dalej

Adam Van Bendler w Norwegii

Adam Van Bendler w Norwegii spędził łącznie 5 lat. Filetował ryby, polerował podłogi w supermarketach oraz pracował jako stolarz fabryczny. Tęsknił za śmiechem, przyjaciółmi i osób z dystansem, do tego stopnia, że popadł w depresję. Miał kilka prób samobójczych i wylądował w psychiatryku.  W 2013 roku postanowił, że wraca do Polski, gdzie planował pracować w schronisku dla zwierząt.

Adam Van Bendler – pierwszy stand-up

Pierwszy stand-up Adam Van Bendler zobaczył w internecie w 2006 i był to Pablo Francisco. Jego special spodobał mu się na tyle, że zaczął oglądać innych komików. Warunki do tego, żeby spróbować własnych sił jako stand-uper pojawiły się jednak dopiero 27 urodziny. Zaprosił swoich 30 znajomych do Zielonej Tawerny w Gdyni, gdzie opowiadał przygotowany jeszcze w Norwegii materiał. Postanowił pójść na pierwszy open-mic na scenie Abelarda Gizy i Kacpra Rucińskiego w Gdańsku. Był przerażony, że właśnie poznał komików z telewizji. Stresował się na tyle, że nie był w stanie zapamiętać swojego 5-minutowego materiału i korzystał ze ściągawek spisanych na ręce. Choć jego pierwszy występ nie był oszałamiający, to nie poddawał się i miesiąc później pojawił się na kolejnym open-micu na Elżbietańskiej 6 na ostro. Gdy otrzymywał salwy śmiechu od publiczności, wiedział już, że chce zostać stand-uperem.

Adam Van Bendler – producent teledysków

Zanim Adam Van Bendler pojawił się w internecie ze swoim stand-upem, wcześniej zaistniał na YouTube, dzięki klipowi Moja Bryka. Przez 3 miesiące przygotowywał się do realizacji teledysku, jeździł po komisach i warsztatach, aby znaleźć odpowiedni samochód. Zebrał 40 osób do produkcji i zainwestował w niego ponad 20 tysięcy złotych. Było warto, bo film do dziś został wyświetlony 3,5 mln razy. Postanowił więc produkować kolejne klipy, a jeden z nich został nomindowany do Yach Film 2014 za najlepszą kreację aktorską. Adam Van Bendler do dzisiaj realizuje się aktorsko i reżysersko, dzięki kanałowi Prosto w Kanał, na którym wspólnie z Czarkiem Sikorą zamieszcza skecze. U boku Krzysztofa Hołowczyca występuje również w reklamach kosmetyków samochodowych K2.

Adam Van Bendler – stand-uper

Adam Van Bendler po serii udanych open-mic, pierwszy raz poza Trójmiastem wystąpił ze swoim stand-upem w Bydgoszczy. Pierwszym sukcesem było wygranie lokalnego konkursu spośród 10 początkujących komików, dzięki czemu w nagrodę mógł wystąpić jako support Stand-up Polska. Dokształcał się czytając poradniki zagranicznych stand-uperów czy przechodząc internetowy kurs pisania żartów Cezarego Jurkiewicza. Otrzymał własną scenę w Klubie Studentka w Sopocie, która stała filtrem przed legendarną już sceną na Elżbietańskiej 6. Adam Van Bendler został laureatem Antrakt Stand-up Festiwal oraz Festiwalu Komedii Szpak. Wystąpił w TVN u Kuby Wojewódzkiego, a także na antenie Comedy Central, Polsatu czy TVP Rozrywka. Wspólnie z innymi komikami jeździł po Polsce z projektem Stand-up Skład, Stand-up Time czy Stand-up Show, który obejrzało 130 tysięcy osób. W 2018 roku zamieścił na YouTube swój trzeci program Strach na Wróble, a w 2020 roku blisko 2-godzinny special Światło w Tunelu. Jego filmy ze stand-upem wyświetlone było ponad 15-mln razy. Od kilku lat organizuje cykl „Adam Van Bendler prezentuje”, gdzie na swoje 5 scen na Pomorzu zaprasza najlepszych stand-uperów z całej Polski.

Adam Van Bendler – działalność charytatywna

Adam Van Bendler poza stand-upem dużo czasu poświęca na niesienie pomocy zwierzętom. Jest założycielem fundacji Psia Krew, która dostarcza karmę i niezbędne przedmioty dla schronisk w całej Polsce. Flagowym projektem fundacji jest coroczny mecz piłkarski „Raperzy vs komicy” oraz „Gala Stand-up Comedy”, z których dochód w całości przeznaczony jest na cele statutowe. Do tej pory fundacja przeznaczyła na bezdomne psy 365 tysięcy złotych.

BILETY NA WYSTĘPY