Kacper Ruciński

Oceń komika w skali 1-10
8.4 (55 ocen)
Poczekaj chwilę...

Kacper Ruciński (ur. 28 sierpnia 1984 w Malborku) – jeden z prekursorów stand-upu w Polsce.

Kacper Ruciński – początkujący aktor

Kacper Ruciński od zawsze lubił rozbawiać ludzi i miał ciągoty do występowania na scenie. W szkole średniej chodził na kółka teatralne, brał udział w konkursach recytatorskich i występował w młodzieżowych teatrach. Marzył, żeby zostać aktorem lub piłkarzem, ale mama była przeciwna jego treningom w Pomezanii Malbork. Dwa razy podchodził do rekrutacji w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Choć przygotowywał się do nich na warsztatach aktorskich, to ostatecznie nie został przyjęty, a studiowanie kontynuował na kierunku Turystyka i Rekreacja w gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego.

Czytaj dalej

Kacper Ruciński – pierwszy stand-up

Kacper Ruciński chciał założyć własny kabaret, ale nie udało mu się spotkać ludzi, z którymi mógłby go stworzyć. Dopiero gdy natrafił w internecie na występ Eddiego Murphyego, pomyślał, że mógłby przenieść stand-up do Polski. Pod koniec 2008 przygotował pierwszy materiał, który mówił początkowo dla rodziny i znajomych. Ponieważ zebrał dobre opinie, zdecydował się wyjść na scenę 15 stycznia 2009 roku w Gdańsku jako 20-minutowy support przed grupą improwizacyjną W Gorącej Wodzie Kompani. Oznacza to, że był jednym z trzech pierwszych polskich stand-uperów.

Kacper Ruciński – krzewiciel stand-upu

Ponieważ w tamtych czasach w Polsce stand-up praktycznie nie istniał, Kacper Ruciński postanowił jeździć na przeglądy kabaretowe jako solista i tam prezentować nową formę komedii. Początki nie były łatwe, ponieważ ludzie nie byli przyzwyczajeni do wulgaryzmów, a zwykłe mówienie do mikrofonu odbierali jako nudne. Jak przyznaje sam komik, jego występy miały więc bardziej kabaretowe zabarwienie, co uznał, że będzie słuszną formą promocji. Choć zdarzało się, że jego występy były określane jako Stand-by Comedy, to nie zrażał się i z czasem skutecznie oswajał kolejnych widzów. W latach 2009-2012 zdobył kilkanaście nagród i wyróżnień na najważniejszych festiwalach kabaretowych w Polsce.

Kacper Ruciński i Stand-up Bez Cenzury

Przy okazji imprez kabaretowych w 2010 roku sparował się z Abelardem Gizą i Katarzyną Piasecką, by założyć grupę Stand-up Bez Cenzury, z którą jeździli po całej Polsce. W 2012 roku założyli własny kanał YouTube, gdzie początkowo publikowali fragmenty swoich występów, a następnie całe programy, które cieszyły się ogromną na tamte czasy popularnością. W 2013 roku Kacper Ruciński wspólnie z Abelardem Gizą stworzył scenę stand-up w Gdańsku. Elżbietańska 6 na ostro zapraszała co miesiąc dwóch komików z całego kraju i pomogła wypromować wiele znaczących nazwisk dzisiejszego polskiego stand-upu. W tamtych latach Kacper Ruciński prowadził też największe festiwale stand-upu i roasty popularnych komików. Oprócz stand-upu zajął się też improwizacją, która pomogła mu w prowadzeniu spontanicznych rozmów z publicznością.

Kacper Ruciński w telewizji i w kinie

Kacper Ruciński w 2013 roku otrzymał propozycję prowadzenia Tylko dla dorosłych na antenie TVP2. Przez 28 odcinków gościł niemalże wszystkich czołowych komików w kraju, a furorę robił jego dubbing podkładany pod sceny ze zwierzętami, z którym długo był utożsamiany. Nie był to jego pierwszy występ w telewizji, bo kilka lat wcześniej ze swoim stand-upem wystąpił w Stand up. Zabij mnie śmiechem na Polsacie. W TVN pojawił się jako prowadzący Roast Diablo Włodarczyka, a w kolejnych latach jako gość Kuby Wojewódzkiego. Kacper Ruciński może też się pochwalić doświadczeniem aktorskim. Debiutował w filmie 13 sierpnia ’44, a na wielkim ekranie pojawił się w komedii Swing w 2012 roku i 6 lat później w Juliuszu.

Kacper Ruciński na największych halach w Polsce

Kacper Ruciński zdobył w Polsce na tyle dużą popularność, że w ostatnich latach mógł już występować z solowym materiałem stand-upowym w dużych teatrach i domach kultury. W październiku 2017 udostępnił na YouTube program Po piąte: Nie dobijaj!, który został wyświetlony ponad 4,5 mln razy. W kolejnych latach wspólnie z Rafałem Paczesiem i Łukaszem „Lotkiem” Lodkowskim występował na największych halach sportowych w Polsce z projektem Bang (2018) i Bang2 (2020). Jego ostatni special na YouTube „Bóg jest mięsożerny” potrzebował raptem 7 miesięcy, by przekroczyć 3 mln odsłon. Aktualnie stand-uper jeździ z programem Mojito Virgin.

BILETY NA WYSTĘPY