Mateusz Socha

Oceń komika w skali 1-10
7.4 (9 ocen)
Poczekaj chwilę...

Mateusz Socha urodził się 11 marca 1990 roku, pochodzi z Żagania w województwie lubuskim.

Mateusz Socha jako szkolny kabareciarz

W czasach szkolnych grał w siatkówkę w drugoligowej drużynie WKS Sobieski Arena Żagań. W I klasie liceum koleżanka zapytała, czy nie wystąpiłby z nią z okazji pożegnania maturzystów. Mateusz miał odgrywać jedną z ról skeczu „Rada Pedagogiczna” Kabaretu Moralnego Niepokoju, ale nie mógł zrozumieć, dlaczego mają odtwarzać coś, co każdy już zna. Postanowił więc napisać własną wersję występu opartą o prawdziwych nauczycieli z ich liceum. Choć polonista wyszedł z sali podczas odgrywania jego postaci, to dyrektor stwierdził po występie, że będą z niego ludzie. Otrzymał zadanie rozbawiania szkoły i organizowania kolejnych przedstawień. W tamtym czasie odkrył też stand-up Eddiego Murphyego, ale nie wierzył, że w Polsce mogłaby się sprawdzić taka forma komedii.

Mateusz Socha i polski stand-up

Po ukończeniu liceum przeprowadził się do Wrocławia, gdzie studiował na Uniwersytecie Ekonomicznym oraz pracował na słuchawce w Eurobanku. Polski stand-up obejrzał po raz pierwszy na YouTube w wykonaniu Jacka Nocha, a następnie na Comedy Central. Stwierdził, że robiłby to lepiej, co potwierdzali mu ludzie z korporacji, widząc jego talent komediowy.

Czytaj dalej

Mateusz Socha w Stand-up Wrocław

Mateusz Socha pierwszy raz na scenę wyszedł w styczniu 2016 roku w Kuźni Stand-upu – konkursie dla amatorów. Bezapelacyjnie był najlepszy z 7 występujących i już wtedy wiedział, że chce zostać stand-uperem. Po występie otrzymał propozycję dołączenia do Stand-up Wrocław. Choć drugi występ totalnie mu nie wyszedł, to nie zrażał się i w kolejnych miesiącach został finalistą Stand-up War i Antrakt Stand-up Festiwal. Jak sam twierdzi lubi dużo gadać, opowiadać wielowątkowe historie z głębszymi dygresjami i na tym do dziś opiera się jego stand-up.

Mateusz Socha – zawodowy stand-uper

Na początku 2017 Mateusz Socha postanowił rzucić pracę i zająć się zawodowo stand-upem. Otworzył scenę stand-up w Żaganiu i organizował trasę 6×7. W kolejnych miesiącach wygrywał kolejne następne– Festiwal Ludzik One Man Show i Festiwal Komedii SZPAK. Dzięki temu ostatniemu zyskał zresztą większą popularność. Parodiowaniem Pudziana oraz naśladowaniem języka włoskiego i angielskiego zaskarbił sobie sympatię szerszej publiczności w internecie.

Mateusz Socha – Król Piaskownicy i Internetu

Jeszcze większym sukcesem okazały się jego kolejne programy „Zróbmy coś szalonego”, „Nowe Rozdanie” i „Król Piaskownicy”, który został wybrany najlepszym stand-upem w 2019 roku. Charakterystyczną cechą Mateusza Sochy stało się pranie rodzinnych brudów, zaglądanie w umysły kobiet i odbijanie piłeczki z publicznością. Dzięki dobrej grze mimiką i gestami jest w stanie odegrać każdą postać. Fragmenty takie jak 5 złotych, Karolinka, Donna Daniela czy Gimnazjum stały się już niemalże kultowe, a teksty takie jak „Ojoj”, „Myju myju” czy „Ile?” zna dziś każdy fan stand-upu w Polsce.

BILETY NA WYSTĘPY